Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Moje cudowne życie i inne katastrofy

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 1 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Moje cudowne życie i inne katastrofy"
Catherine Wilkins
przeł. Anna Zeller
ilustr. Sarah Horne
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Catherine Wilkins radzi polskim czytelnikom na swojej stronie internetowej, aby zamiast objadać się kiełbasą skoczyli do księgarni. W jakim celu? Oczywiście, by kupić drugą część przygód jedenastoletniej Jessiki Morris. Zasadniczo zgadzam się z sugestią, choć razi mnie, że brytyjska autorka tak słabo orientuje się w przyzwyczajeniach kulinarnych polskiej młodzieży. Wie natomiast sporo na temat reguł, jakimi rządzi się życie społeczne nastolatków, rozumie uczucia i motywacje, jakie towarzyszą młodym ludziom próbującym zaistnieć w szkole i na dodatek potrafi z poczuciem humoru - na poziomie gimnazjalisty - o tym napisać.

W poprzedniej książce „Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie” mieliśmy okazję poznać Jessikę bliżej. Ma jedenaście lat, dwójkę rodzeństwa – w tym sześcioletniego rozwrzeszczanego brata Ryana oraz całkiem zwyczajnych rodziców, borykających się z kryzysem ekonomicznym. Poznaliśmy również Natalię – najlepszą przyjaciółkę, a jednocześnie największego wroga Jessiki, Amelię – sprawczynię zamieszania w przyjaźni między dziewczynami oraz Joshuę, kolegę, z którym nasza bohaterka dzieli pasję do rysowania komiksów. Pasję, która jednego dnia wynosi Jessikę na szczyty popularności, a drugiego strąca na samo dno. Jak to możliwe? O tym możemy przeczytać w „Moim cudownym życiu i innych katastrofach”.

Nasza bohaterka, odzyskawszy sympatię i zaufanie przyjaciółki, skupia się na realizowaniu swoich zainteresowań. Wraz z grupą fanów komiksów oraz w tajemnicy przed nauczycielami wydaje gazetkę szkolną. Jej rysunki są naprawdę dobre, więc trafiają na okładkę. Kiedy wszystko wreszcie wydaje się układać po myśli dziewczynki – jest lubiana, a nawet podziwiana za talent plastyczny oraz poczucie humoru, pojawia się Scarlett. Jest „superwyluzowana” i „superirytująca”, nosi markowe ciuchy i śmiało zagaduje do chłopaków. Ale nie to jest najważniejsze – dziewczyna też rysuje komiksy, na dodatek chce je publikować w gazetce Jessiki i to na okładce. Czy świeżo upieczona gwiazda rysunków poradzi sobie z konkurentką? I jaką rolę odegra w tej potyczce borsuk?

Brytyjskim wydawcą Catherine Wilkins, która prócz pisania książek, z powodzeniem zajmuje się stand- upem, jest Nosy Crow. Mam zaufanie do tej młodej, a już uznanej przez czytelników oraz profesjonalistów oficyny, promującej dobrą, rozrywkową literaturę dla dzieci i młodzieży. Seria o Jessice Morris z pewnością zalicza się do tej kategorii – nie porusza spraw drażliwych i trudnych, nie ma ambicji terapeutyzowania czytelnika, subtelnie zahacza o problemy dorosłych, z dystansem i ogromnym poczuciem humoru podchodzi do typowych dla nastolatków rozterek, aczkolwiek szczerze i otwarcie o nich opowiada. To książka, której patronują "Bravo Girls" i "Fun Club".

Lekkiej, nasyconej ironią fabule towarzyszą żartobliwe rysunki, do złudzenia przypominające te kreślone na marginesach szkolnych zeszytów. Czasem komentują one dialogi bohaterów, czasem dosłownie ilustrują, zawsze jednak zwracają uwagę i wywołują uśmiech. Śmieją się już z nich czytelnicy w Wielkiej Brytanii, w Niemczech i we Francji. Czy polskim nastolatkom spodobają się zarówno ilustracje, jak i przygody nastoletniej Brytyjki? Polecam sprawdzić.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic