Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Drobne ustroje

Autorzy: , dodano Środa, 19 listopada 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Z archiwum słonia

"Drobne ustroje"
Maria Zientarowa
ilustr. Zbigniew Lengren
Wydawnictwo: PIW, 1955


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pod tym dziwnym, dwuznacznym tytułem nie kryje się kompendium wiedzy z dziedziny mikrobiologii, ale świetna książka, która mimo upływu bez mała pół wieku może wywołać ból brzucha ze śmiechu. Jest rok 1955, Pałac Kultury właśnie stał się główną atrakcją stolicy, a różne podstawowe towary i usługi załatwia się po znajomości. To właśnie Polska Ludowa, kraj i czasy absurdów, o których wolelibyśmy zapomnieć (to ci starsi czytelnicy), a dla innych realia dość egzotyczne (to ci młodsi), gdzie rządzi ideologia oraz pani kierowniczka (przedszkola).

W tej rzeczywistości poznajemy typową na pierwszy rzut oka rodzinę dwa + dwa oraz pudla o imieniu Lejek, jak się okaże nadanym mu nie bez przyczyny. Obserwujemy życie rodzinne, ubarwione przygodami małych chłopców, będącymi najczęściej utrapieniem rodziców. Zaglądamy do przedszkola, gdzie świąteczny wystrój jest podporządkowany planowi sześcioletniemu, kierowniczka ma więcej do powiedzenia niż mamy, w sklepach wszystkiego brakuje (na przykład tubek do pasty do zębów – dziś rzecz nie do pomyślenia), a zamiast przyjęcia towaru trwają remanenty.

A dzieci pozostają sobą, bez względu na czas i miejsce. Nie obowiązuje ich polityczna poprawność, dlatego swoją szczerością co rusz wprawiają dorosłych w konsternację: „- Jesteście bezczelni - zdenerwowała się matka. - Wstyd mi przed babcią. Jak wy się odzywacie? To skandal. - Powiemy jej, żeśmy się nauczyli w przedszkolu - uspokoił ją Janek”. Przy tym zadają mnóstwo kłopotliwych pytań, co rusz zmieniają zdanie albo uparcie obstają przy swoim. Dzieciaki są bystre i bezpośrednie a to, co dorośli poczytują za bezczelność, to po prostu prostolinijność. Najmłodsi u Zientarowej są pokazani bez minoderii i puszczania oka, czy dorabiania niepotrzebnych ideologii.

Pod pseudonimem Maria Zientarowa ukrywa się autorka kongenialnej "Wojny domowej", Mira Michałowska. Zadedykowała książkę „Piotrowi i Stefanowi, zapewniając ich jednocześnie, że podobieństwo między nimi a Jankiem i Andrzejem nie jest - niestety - czysto przypadkowe”. Janek i Andrzej, dwaj przedszkolacy (starszak i maluch) mają swoje pierwowzory w synach autorki. Oj, musiała mieć z nimi naprawdę wesołe życie! Nieprzypadkowe podobieństwo z niepokojem odkryją również czytelnicy, bo książka jest jak krzywe zwierciadło odbijające rodzinne życie w większości polskich rodzin.

Skojarzenia z książkami o przygodach Mikołajka Goscinny’ego i Sempé nasuwają się same. Mają wiele cech wspólnych: zabawne historyjki tworzące zamknięte rozdziały, podobni dziecięcy bohaterowie i dorośli, pokazani jako niekoniecznie rozgarnięte osobniki. Nawet ojcowie mają podobne charaktery, łatwo tracą cierpliwość. A matki mają na głowie cały dom i widać, że to one rządzą w rodzinie. W "Mikołajku" natomiast nie ma politycznych wtrętów, a "Drobne ustroje" są mocno osadzone w rzeczywistości PRL-u. I oczywiście rewelacyjny humor, tak słowny, jak i sytuacyjny. W przypadku Ziętarowej dowcip ma lekki posmak goryczy: „Pierwszą połowę życia marnują człowiekowi rodzice, a drugą – dzieci” - zauważył tata Janka i Andrzejka. Zważywszy na trudy rodzicielstwa, wcale mnie to nie dziwi.

Trzeba przyznać, że autorka ma świetny dar obserwacji. A Zbigniew Lengren charakterystyczną fenomenalną kreską zilustrował zbiorek i chyba tak właśnie można sobie wyobrażać małych urwisów. A ten tytuł dziwny, nasuwający różne skojarzenia? Rozwiązanie zagadki znajdziecie wewnątrz książki.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • OKO
 • 12 miesięcy