Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gry i zabawy Mikołajka

Autorzy: , dodano Środa, 12 listopada 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Gry i zabawy Mikołajka"
Sophie de Mullenheim
przeł. Magdalena Talar
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gratka dla miłośników Mikołajka. Dla dorosłych, którzy wychowali się na klasycznych książkach Rene Goscinny’ego i Jeana Jacquesa Sempego oraz dla ich dzieci, a może i wnuków zaczynających swoją przygodę z Mikołajkiem od filmu fabularnego Laurenta Tirarda, serialu animowanego czy audiobuka w fenomenalnej interpretacji Macieja i Jerzego Stuhrów. Przy czym „Gry i zabawy…” są dla wyżej wymienionych czytelników pod warunkiem, że jeszcze czegoś im się chce. Wymaga bowiem ze strony swoich odbiorców zaangażowania, otwartości na szalone pomysły, aktywności i odejścia od telewizora czy komputera. Jest to bowiem książka-antidotum na nudę, zarówno szkolną, jak i domową, której nie można po prostu przeczytać, trzeba ją aktywnie, używając terminologii szkolnej – przerobić.

„Gry i zabawy Mikołajka” zaczynają się zdjęciem, na którym widzimy Mikołajka oraz jego najważniejszych kolegów. Przy każdym dziecku znajdziemy ramkę z krótką charakterystyką postaci i dowiemy się na przykład, że Ananiasz to pupilek klasowy, Joachima nikt nie pobije w kulki, a Alcest najbardziej ze wszystkich lubi jeść. Ta fotografia spełnia ważną rolę – nie tylko przypomina najważniejsze cechy zachowania i charakteru uczniów z klasy Rosoła, ale również wskazuje, które z dzieci będzie przedstawiało zabawy ruchowe – Euzebiusz i Joachim, a które przepisy na ciastka – Alcest.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza przedstawia rozrywki dobre na przerwę w szkole, druga na słotne dni, a ostatnia proponuje gry na świeżym powietrzu. Przy czym nie są to tylko rozrywki odpowiednie tylko dla chłopców pokroju Mikołajka, Euzebiusza czy Alcesta. Są tam również atrakcyjne zabawy dla dziewczynek, do których zachęcają Ludeczka i Jadwinia. Wśród gier zespołowych dominują te z piłką, ale są również różne odmiany berka, chowanego czy gry w klasy. Sporo jest zabaw plastycznych wykorzystujących nie tylko papier, ale również kamyki, listki i szyszki. Dziewczyny uczą się pleść wianki, robić kolorowe widoczki, a chłopcy robią domki z kartonu, latawce i samoloty z papieru. Wszystkim proponowane są przepisy na słodkie i słone przekąski – oczywiście prezentuje je Alcest, łamigłówki i rebusy matematyczne Ananiasza, a jeśli komuś mało – może pośmiać się z kawałów i żartobliwych powiedzonek Mikołajka.

Polecam „Gry i zabawy Mikołajka”, choć nie jestem fanką tej postaci literackiej. Odnajduję jednak w książce Sophie de Mullenheim rozrywki, które bliskie były mojemu dzieciństwu i dlatego z chęcią zaproponuję je moim dzieciom. Czy będą ich tak angażować jak gry komputerowe? Zobaczymy.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Żółwik