Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Niezwykłe przygody latającej myszy

Autorzy: , dodano Wtorek, 20 stycznia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Niezwykłe przygody latającej myszy"
Torben Kuhlmann
przeł. Marta Krzemińska
Wydawnictwo Wilga, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Niezwykle udany to debiut książkowy młodego, niemieckiego ilustratora, który ledwie w 2012 roku ukończył studia. Udany przede wszystkim z powodu ilustracji, chociaż trzeba oddać autorowi, że w warstwie literackiej także błyszczy jego talent. O czym opowiadają „Niezwykłe przygody latającej myszy”?

Jak wskazuje tytuł główną bohaterką książki jest mysz. Ale nie byle jaka! Gryzoń o zacięciu naukowym i konstruktorskim. Mały zwierz o wielkiej inteligencji, który spędza czas na czytaniu książek w bibliotece, a nie tylko na żerowaniu. Pewnego wieczoru, wracając z biblioteki właśnie, nasza mądra myszka nie zastaje w siedlisku swoich współbraci. Wszyscy, co do jednego, zniknęli, a zamiast gryzoni pojawiły się groźnie wyglądające urządzenia – pułapki. Mysz zaczęła podejrzewać, że jej przyjaciele uciekli przestraszeni pułapkami. Dokąd? Po krótkim namyśle wywnioskowała, że do Ameryki. Postanowiła do nich dołączyć. Wkrótce jednak okazało się, że drogą morską jej się nie uda – wszędzie czyhają koty i ludzie zwalczający gryzonie. Dlatego mądra mysz postanowiła skonstruować maszynę latającą. Czy uda jej się przechytrzyć koty, sowy oraz ludzi i przelecieć Atlantyk?

Książka autorska Torbena Kuhlmanna przeznaczona jest dzieci w przedziale wiekowym od przedszkolaka do ucznia starszych klas szkoły podstawowej. Czytelnicy znajdą w niej angażującą, sprawnie napisaną historię o myszy z ambicjami, która bazując na doświadczeniach lekturowych, nie zważając na niebezpieczeństwa i borykając się z licznymi przeszkodami, konstruuje samolot, pokonuje za jego pomocą ocean i dołącza do swoich bliskich. Dzieci z pewnością polubią myszkę i zaimponuje im jej zupełnie nie mysi charakter. Przygody gryzonia mogą zachęcić najmłodszych nie tylko do czytania książek, ale również do majsterkowania, konstruowania własnych maszyn latających czy pogłębiania wiedzy o lotnictwie.

„Niezwykłe przygody latającej myszy” wydane zostały z ogromną starannością: twardej oprawie formatu zbliżonego do A4 towarzyszą kredowe stronice o wysokiej gramaturze papieru. Zastosowano też ciekawą kompozycję graficzną okładki oraz wnętrza książki. Dodatkowo okładka wygląda na sfatygowaną, podobnie strony w środku, wiele z nich jest pożółkłych i poplamionych. Taki zabieg sprawia, że mamy wrażenie kontaktu z książką wielokrotnie używaną, ulubioną, wyczytaną, ale też zawierającą odległą, niezwykle fascynującą, prawdziwą historię.

Ilustracje Kuhlmanna utrzymane są w konwencji realistycznej, wiele z nich przypomina fotografie, choć wykonane są klasycznymi technikami graficznymi. Artysta ciekawie opowiada obrazami, tworzy klimat historii i stopniuje napięcie, odwołując się do sposobów znanych z komiksu i gazet. Uwagę przyciągają dwustronicowe ilustracje, na których mysz widziana jest w otoczeniu „zalewającej ją” masy przedmiotów: pułapek, trybików z zegarków, walizek. Wrażenie robią również wizerunki maszyn, konstruowanych przez mysz, imponująca jest ich szczegółowość, dosłowność, pomysłowość wykonania.

Polecam lekturę „Niezwykłych przygód…” amatorom lotnictwa, którzy dowiedzą się z książki Kuhlmana nieco o myszach, nietoperzach oraz sowach i ich zwyczajach, trochę więcej o historii awiacji, ale także o tym, że warto wytrwale dążyć do celu, nawet jeśli wydaje się on nieosiągalny i arcytrudny.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa