Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Książka do kolorowania

Autorzy: , dodano Piątek, 30 stycznia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Książka do kolorowania"
Herve Tullet
Wydawnictwo Egmont, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Książka do kolorowania” to drugi po „Książce z dziurą” tytuł Hervego Tulleta w serii artystycznej Egmontu. Warto wspomnieć, że francuski grafik i ilustrator znany jest polskim czytelnikom również – a dla niektórych przede wszystkim - dzięki przekładom wydawnictwa Babaryba. W sklepie internetowym tej oficyny znajdziemy, oprócz polskich tłumaczeń, także angielskojęzyczne pozycje „księcia książek dla przedszkolaków”. W sumie dostępnych jest 26 wydawnictw, a wśród nich znakomite: „Kolory”, „10 razy 10”, „Turlututu. Akuku to ja”, „Naciśnii mnie”, „A gdzie tytuł?”. Jest w czym wybierać!

Ten, kto zapoznał się już z twórczością dla dzieci Tulleta wie, czego może się spodziewać po „Książce do kolorowania”. Bynajmniej nie liczy na prostą zabawę plastyczną, a raczej na kurs kreatywnego myślenia, malowania i projektowania. Wie, że będzie ćwiczył spostrzegawczość, pamięć wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową oraz zręczność palców. Ma nadzieję na swoisty trening poszerzania wyobraźni za pomocą aktywności plastycznej, a to wszystko w ramach czarno-białych grafik – realistycznych i abstrakcyjnych, rysowanych grubą, miękką linią. Autor „Kolorów” zaprasza do kreatywnej zabawy, podejmowania wyzwań i myślenia niezależnego. Do poznawania siebie i otaczającej przestrzeni.

Dla kogo przeznaczona jest recenzowana pozycja? Biorąc pod uwagę wiek, w którym mały człowiek szczególnie zainteresowany jest uzewnętrznianiem siebie poprzez rysunek – dla przedszkolaków. Aczkolwiek starszym dzieciom również może posłużyć „Książka do kolorowania”, na przykład jako dobra rozrywka umysłowa – dla nich będą labirynty, łamigłówki, abstrakcje. Książka Tulleta jest bowiem wielowymiarowa i odpowiada na potrzeby szerokiej grupy odbiorców, nie wyłączając dorosłych – im autor „Książki z dziurą” podsuwa ciekawy pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. Poza tym tytuły francuskiego artysty zdają się wypełniać lukę nie tylko w zakresie ambitnej aktywności plastycznej dla dzieci, ale również literatury kształcącej kompetencje wizualne. Choć żyjemy w kulturze obrazkowej nie potrafimy zrozumieć przekazów płynących z tekstów ikonograficznych, a także nie rozumiemy sztuki. Książki Tulleta uczą jak spostrzegać i rozumieć, a nie tylko wiedzieć. Wpływają na kulturę wizualną.

„Jakie kolory będą pasować do wesołych ludzi? Jak pokolorujesz astronautę? Czy wiesz, ile lat mają członkowie twojej rodziny” – pyta Herve Tullet. Zapraszam do odpowiedzi przy pomocy flamastrów, kredek, truskawek i trawy.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • OKO