Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Najlepsi przyjaciele

Autorzy: , dodano Wtorek, 3 lutego 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Najlepsi przyjaciele"
Moni Nilsson
ilustr. Elin Lindell
przeł. Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki, 2014
seria: Przygody w raju


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wydawnictwo Zakamarki przygotowało dla swoich czytelników niemałą niespodziankę w postaci serii „Przygody w Raju”, za którą stoi autorka książek o Tsatsikim Moni Nilssen.

Tym razem swoje książki Moni Nilssen adresuje do najmłodszego, ale samodzielnego już czytelnika. Cała seria opowiada o codziennych (ale niezwykłych) przygodach, jakie spotykają dwójkę przyjaciół Bezę i Zlatko, zamieszkających osiedle Raj. Jest to miejsce niezwykłe, pełne fantastycznych postaci jak banda Aniołów, sprzedawca Ali, który w rozliczeniu gotowy jest przyjąć mleczaki czy osiedlowy tatuażysta. W takim miejscu jak to nie trzeba wiele, aby dobrze się bawić, tym bardziej gdy ma się przy swoim boku przyjaciela. A wiadomo, że „jak się ma najlepszego przyjaciela, to w ogóle nic nie boli”.

Przyznać należy, że tylko Skandynawom przychodzi tak naturalnie, z taką łatwością i czułością pisanie o rzeczach trudnych, jak choćby rozwód rodziców czy śmierć najbliższych. Ich pełne powagi podejście do małego odbiorcy spotyka się z odwzajemnioną sympatią ze strony czytelników. Niewielu autorów traktuje dziecko-czytelnika jako równorzędnego rozmówcę i partnera. Moni Nilssen wychodzi to po mistrzowsku. W 2010 roku otrzymała ona, bodaj najważniejszą nagrodę literacką jaką można dostać za książkę dziecięcą, czyli nagrodę Astrid Lindgren „za unikatową i rożnorodną twórczość, która z humorem, wrażliwością i głęboką powagą kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników”. Trudno się nie zgodzić z werdyktem jury.

Beza i Zlatko to para przyjaciół, których warto poznać, tym bardziej, że wydawca donosi już o przygotowaniach kolejnej z serii książki, pod wiele mówiącym tytułem „Noc duchów”.

Dariusz Szymanowski

***

Kilkanaście bloków, supermarket Centrum i szkoła. Przy domach z wielkiej płyty boiska, piaskownice, skatepark, a w oddali, wśród zieleni, jezioro. Widać dzieci jadące na rowerach, grające w piłkę, kloszarda grzebiącego w śmietniku, psa sikającego gdzie popadnie i balon. Tak wygląda raj – osiedle Raj, na którym mieszkają Zlatko i Beza, pierwszoplanowe postacie recenzowanej serii. Chłopiec ma trójkę rodzeństwa i imię po sławnym piłkarzu – sam jednak nie znosi futbolu. Dziewczynka mieszka z ojcem, szefem sali w restauracji i ubóstwia ciastka, dlatego mówią do niej Beza, a nie Juvetsi.

On jest trochę nieśmiały, nie lubi zabaw typowych dla chłopców. Ona jest nowa w Raju. Przykra sytuacja w piaskownicy, kiedy to Zlatko dostaje piłką w nos - Beza jako jedyna z gapiów przejmuje się zakrwawionym nosem nieznanego kolegi - jest początkiem ich przyjaźni. W pierwszej części „Przygód …” przeczytamy właśnie o tym zdarzeniu, a także przekonamy się, że przyjaźń może dodawać odwagi, rozśmieszać, a nawet łagodzić ból. „Może, jak się ma najlepszego przyjaciela, to w ogóle nic nie boli” – stwierdzi Zlatan, idąc do domu Bezy.

W drugiej książce naszym bohaterom wypadają zęby, targują się ze sprzedawcą ciastek i stają oko w oko z osiedlowymi chuliganami. Jak sobie poradzą?

Seria Moni Nillson z ilustracjami Elin Lindel może spodobać się sześcio i siedmiolatkom, i to nie tylko fanom Tsatsikiego czy literatury szwedzkiej w ogóle. Fabuła, zahaczająca o typowe dla dzieci problemy (z akceptacją w grupie, z emocjami, poczuciem własnej wartości, radzeniem sobie z silniejszymi) oraz zwykli, sympatyczni bohaterowie obserwowani w sytuacjach codziennych z pewnością przykują uwagę czytelników. A język opowieści, dostosowany do możliwości poznawczych uczniów młodszych klas szkoły podstawowej, czytelny krój i stopień pisma, a także duże, barwne i sugestywne ilustracje mogą przekonać dzieci do samodzielnej lektury.

W szwedzkim Raju wszystko jest takie zwyczajne – bloki, kot w piaskownicy, dokuczający koledzy. Nie ma tam magii spod znaku Harry Pottera, podróży realnej czy w wyobraźni, wymyślonych przyjaciół, postaci z innej planety. Króluje zwykłe życie, w którym niezwykle ważne są problemy dzieci, ich emocje, motywacje. Jeśli przekonuje was taka narracja, polecam.

Łucja Abalar, 8.12.2014

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną