Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Anioły, ciastka i wypadające zęby

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Anioły, ciastka i wypadające zęby"
Moni Nilsson
ilustr. Elin Lindell
przeł. Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki, 2014
seria: Przygody w raju


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kilkanaście bloków, supermarket Centrum i szkoła. Przy domach z wielkiej płyty boiska, piaskownice, skatepark, a w oddali, wśród zieleni, jezioro. Widać dzieci jadące na rowerach, grające w piłkę, kloszarda grzebiącego w śmietniku, psa sikającego gdzie popadnie i balon. Tak wygląda raj – osiedle Raj, na którym mieszkają Zlatko i Beza, pierwszoplanowe postacie recenzowanej serii. Chłopiec ma trójkę rodzeństwa i imię po sławnym piłkarzu – sam jednak nie znosi futbolu. Dziewczynka mieszka z ojcem, szefem sali w restauracji i ubóstwia ciastka, dlatego mówią do niej Beza, a nie Juvetsi.

On jest trochę nieśmiały, nie lubi zabaw typowych dla chłopców. Ona jest nowa w Raju. Przykra sytuacja w piaskownicy, kiedy to Zlatko dostaje piłką w nos - Beza jako jedyna z gapiów przejmuje się zakrwawionym nosem nieznanego kolegi - jest początkiem ich przyjaźni. W pierwszej części „Przygód …” przeczytamy właśnie o tym zdarzeniu, a także przekonamy się, że przyjaźń może dodawać odwagi, rozśmieszać, a nawet łagodzić ból. „Może, jak się ma najlepszego przyjaciela, to w ogóle nic nie boli” – stwierdzi Zlatan, idąc do domu Bezy.

W drugiej książce naszym bohaterom wypadają zęby, targują się ze sprzedawcą ciastek i stają oko w oko z osiedlowymi chuliganami. Jak sobie poradzą?

Seria Moni Nillson z ilustracjami Elin Lindel może spodobać się sześcio i siedmiolatkom, i to nie tylko fanom Tsatsikiego czy literatury szwedzkiej w ogóle. Fabuła, zahaczająca o typowe dla dzieci problemy (z akceptacją w grupie, z emocjami, poczuciem własnej wartości, radzeniem sobie z silniejszymi) oraz zwykli, sympatyczni bohaterowie obserwowani w sytuacjach codziennych z pewnością przykują uwagę czytelników. A język opowieści, dostosowany do możliwości poznawczych uczniów młodszych klas szkoły podstawowej, czytelny krój i stopień pisma, a także duże, barwne i sugestywne ilustracje mogą przekonać dzieci do samodzielnej lektury.

W szwedzkim Raju wszystko jest takie zwyczajne – bloki, kot w piaskownicy, dokuczający koledzy. Nie ma tam magii spod znaku Harry Pottera, podróży realnej czy w wyobraźni, wymyślonych przyjaciół, postaci z innej planety. Króluje zwykłe życie, w którym niezwykle ważne są problemy dzieci, ich emocje, motywacje. Jeśli przekonuje was taka narracja, polecam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej