Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sto tysięcy kartek

Autorzy: , dodano Środa, 10 czerwca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Sto tysięcy kartek. Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim"
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Jan Bajtlik
Wydawnictwo Muchomor, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dzięki Annie Czerwińskiej-Rydel dzieci żywiące się wikipedią od kilku lat dostają biografie sławnych ludzi. Żywoty muzyków, pionierów nauki, pisarzy, przekształca autorka w niezbyt długie, ale treściwe opowieści. Powstawanie tych biografii splata się z obchodami rocznicowymi, podczas których niejako "ustawowo" przypomina się o wybitnych postaciach. Jednak dla dzieci może to być pierwsza porcja rzetelnej wiedzy o tej osobie, a do tego pierwsze zetknięcie z literaturą faktu.

Od biografa, oprócz rzetelności, oczekuje się pasji, próby przekonania czytelnika, że obcuje z postacią na tyle wybitną, by poświęcać czas na poznawanie kolei jej losu. Dodatkowo pochylony nad książką współczesny nastolatek ma uwierzyć, że czytanie biografii Kraszewskiego (a dalej zapewne jego powieści) jest rozrywką konkurencyjną w stosunku do gier czy filmów. Jasnym jest, że przemyślana forma będzie tu kluczem do sukcesu. W biografii Kraszewskiego autorka splata więc narrację biograficzną z opowieścią o współczesnym odbiorcy. Ba! Biografia ta powstaje właściwie na oczach młodego czytelnika.

Gimnazjalista Kuba jedzie na niechciane wakacje. Nie z mamą, i nie do Chorwacji, tylko do Puszczy Białowieskiej do stryja Ignacego. Mieszkający w głuszy wdowiec, profesor języka polskiego, z pasją do grzebania w starodrukach - horror! Znajomość zaczyna się od kolców - stryj krytykuje język, zwyczaje, brak wiedzy chłopaka, a Kuba nie jest w stanie zobaczyć w stryju nikogo więcej poza nudziarzem i krytykantem. Okazuje się, że profesor pisze biografię Ignacego Kraszewskiego, ale tym razem odbiorcami mają być nie luminarze i studenci, a młodzi ludzie tacy jak Kuba. Ignacy zawiera z Kubą umowę: chłopak będzie mógł grać w gry komputerowe, dopiero gdy przeczyta porcję właśnie pisanej książki.

Tutaj opowieść o współczesności zaczyna się przeplatać z historią życia Kraszewskiego. Fabularyzowana biografia, podawana porcjami, pokazuje współczesnemu nastolatkowi dziecko, młodzieńca z problemami, wreszcie bardzo aktywnego pisarza i działacza. Pomiędzy fragmentami powieści są rozmowy ze stryjem porównujące tamte i współczesne obyczaje, rozmowy o języku i jego mocy. A także wspólne działania. Bo stryj niejednym Kubę zaskoczy.

O tym, że Kraszewski to postać godna zainteresowania, dowiadujemy się od stryja Ignacego. I tutaj, mam wrażenie, pulsuje serce tej opowieści: w relacji Ignacego i Kuby, profesora, który nie może stać się mistrzem chłopca na takich zasadach, jak odbywało się to za czasów jego chłopięcości i nastolatka, odrzucającego nie tyle określonego autora, ale książki w ogóle. Skoro zawstydzanie i perspektywa wykluczenia "z grona ludzi kulturalnych" nie działają, trzeba szukać innych dróg porozumienia.

A co z samym Kraszewskim i jego żywotem? Małe porcje żywej opowieści przerywane komentarzami współczesnych bohaterów czyta się lekko. Ale nawet jeśli rozmyślnie położyła autorka nacisk na Kraszewskiego-człowieka, niesłusznie umyka jej Kraszewski-pisarz. Młody czytelnik dowie się, jak pilnie Kraszewski pracował, jak rzetelnie gospodarował, jak go tu i tam zapraszano. Poczyta o okolicznościach wybuchu Powstania Styczniowego. Jedna z nielicznych próba uchwycenia fenomenu Kraszewskiego-pisarza to zacytowanie zdań ze "Starej baśni". Książka o Kraszewskim powstaje na oczach Kuby, a jednak mam poczucie, że Anna Czerwińska-Rydel nie do końca wierzy, że Kraszewskiego-pisarza "da się sprzedać" współczesnym nastolatkom...

Interesująca to próba napisania opowieści biograficznej angażującej nastolatka, w której równie istotne, co partie narracji o przeszłości, są współczesne komentarze do tej przeszłości. Przeszłość pozostanie przed Kubą zakryta, dopóki on i Ignacy nie wyjdą sobie na spotkanie.

Alicja Szyguła / blog w Nieparyżu

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • czaple