Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przygoda z Polską

Autorzy: , dodano Wtorek, 21 października 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Przygoda z Polską"
"Przygoda z Europą"
ilustr. Paulina Płachecka, Zuzanna Szelińska
Wydawnictwo Zuzu Toys, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ponad 140 naklejek, 7 modeli budynków do składania, 8 rozkładanych krajobrazów do kolorowania i wiele informacji o świecie napisanych w dwóch językach: polskim i angielskim. Wszystko to mieści się w niewiele ponad 20 – stronicowych książeczkach kreatywnych dla dzieci pt. „Przygoda z Polską” i „Przygoda z Europą” wydawnictwa Zuzu Toys.

Sceptycznie nastawiona do tego typu publikacji, których pełno w naszym domu i wiele z nich nie nosi śladów używania, mimo moich szczerych chęci - zaproponowałam „Przygody…” do zabawy mojemu sześcioletniemu synowi. Wszak czekaliśmy w kolejce do lekarza specjalisty. I wiecie co? - najciekawsze dla niego nie były naklejki czy wspomniane krajobrazy, ale papierowe modele budowli. W mig poradził sobie z wycięciem kształtów, skleił gdzie trzeba, zgiął w zaznaczonych miejscach i gotowe. W ciągu godziny na parapecie stanęły: krzywa wieża w Pizie obok kamieniczek z Gdańska, wieża Eifla w towarzystwie zamku w Malborku oraz Pałac Kultury i Nauki tuż przed moskiewską cerkwią Wasyla. Poradziłam jeszcze małemu, by pokolorował kilka konstrukcji, ale zareagował bez entuzjazmu, dlatego też do malowania kredkami przyłączyłam się i ja.

Inne zadania z książeczek kreatywnych mniej przypadły Michałowi do gustu. Mam tu na myśli między innymi kolorowanie żołnierza armii Rzymu, lokomotywy z XIX wieku czy flag europejskich. Nudne też wydało się mojemu sześciolatkowi doklejanie literek w nazwach państw sąsiadujących z Polską oraz liczenie piłek, stadionów, gwizdków i bramek w kontekście Mistrzostw Europy, które odbyły się w 2012 w Polsce i na Ukrainie. Za to chętnie rysował labirynty i bawił się w znajdowanie różnic. Tyle o Michałku – bohaterze przygód z Europą i Polską.

Książeczki zaproponowane przez Zuzu Toys z pewnością spełniają swoją funkcję aktywizującą i edukacyjną oraz rozbudzają uczucia patriotyczne. Zachęcają do poznawania własnego państwa oraz Europy w dosyć ciekawy sposób, choć trzeba przyznać nie jest to propozycja wyśmienita edytorsko, czy mogąca konkurować z dopracowanymi wydawnictwami o podobnej funkcji z serii „Basia uczy” oraz „Czu Czu”. Miękkie kartki formatu A4 w kartonowych okładkach „zszyte” żółtą spiralą, opracowanie typograficzne dalekie od ideału i ilustracje stylizowane na nieprofesjonalne – to wszystko nie wygląda zbyt zachęcająco, a już na pewno nie wyróżnia. Od marki, która w założeniu jest przeciwieństwem banału i zaprzeczeniem złego smaku można spodziewać się więcej, a może przemawia przeze mnie wspomniany sceptycyzm wobec książeczek zabawek? Nie zmienia to jednak faktu, że Michał doskonale bawił się, wycinając modele polskich i europejskich budowli i dzięki temu przeczekaliśmy jakoś kolejkę u lekarza. To mi wystarczy.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną