Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki

Autorzy: , dodano Środa, 25 lutego 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Audiobooki

"Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki"
Danuta Wawiłow
czytają: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Edyta Jungowska
muzyka (kompozycja, aranżacja, realizacja): Maciej Mulawa
projekt graficzny i ilustracje: Joanna Gwis
CD + książeczka z ilustracjami i miejscem na własne rysunki
czas trwania: 49:45
Wydawnictwo Buka, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Słuchałam kilkakrotnie tego blisko 50-minutowego wydawnictwa, zawierającego 44 utwory jednej z moich ulubionych poetek, a ciągle nie mam dosyć. Przyznam, że okoliczności, które towarzyszyły odbiorowi wierszy, nie były doniosłe – raz sprzątałam, raz gotowałam obiad, raz kładłam dzieci spać. Ale każdą z tych prozaicznych sytuacji autorka "Rupaków" zaczarowała. Znad mopa i kartoflanych obierków przeniosła mnie do innego świata. Jakiego? Najpierw wraz z "Panem Sikorkiem" trafiłam do krainy dowcipu sytuacyjnego i dziecięcego folkloru pełnego nonsensownych wyliczanek. Potem do wietrznej rozmyślandii pod złotym parasolem, gdzie "Moja siostra królewna" w towarzystwie innych "Kałużystów" opowiadała przeróżne historie: smutne, straszne, trochę śmieszne, na głos i szeptem. Na koniec, tuż przed snem, odkryłam "Jak cesarz pije herbatę", spotkałam "Kurze dydko" (cokolwiek to jest) i "Złotego pawia". W zasypianiu ostatecznie pomogły mi "Rupaki" (pamiętacie, że kąpiel biorą we frakach?).

Na sukces tego wydawnictwa składają się nie tylko kunszt poetycki autorki "Trójkątnej bajki" i "Daktyli", jej specyficzne poczucie humoru, wyobraźnia podsuwająca królów z kotletem na głowie i śpiące w kaloszach Rupaki, lecz także oryginalne odczytanie wierszy przez Jerzego i Macieja Stuhrów oraz Edytę Jungowską. Polecam „ptasie” wiersze w wykonaniu młodszego Stuhra oraz brawurową interpretację "Daktyli" najsłynniejszego w Polsce wodzireja. Niebagatelną rolę odgrywa w "Rozśmieszankach…" muzyka Macieja Mulawy. Jego kompozycje, inspirowane przez utwory klasyczne, jazzowe, bluesowe, czynią z niektórych wierszy niemalże piosenki. Z pewnością muzyka nie jest tylko tłem wierszy, czasem wręcz nadaje im ton oraz dodaje wartości.

Opracowanie graficzne i ilustracje Joanny Gwis również zasługują na uznanie. Dołączona do płyty CD estetyczna książeczka, z grafikami łączącymi klasyczne techniki rysunkowe i malarskie z fotografią, zachęca dziecko do zabaw plastycznych i zgadywanek.

"Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki" zyskały uznanie nie tylko piszącej tę recenzję i jej synów, lecz także jurorów rozlicznych konkursów oraz Joanny Olech i Grzegorza Leszczyńskiego. Co więcej, profesorowi przypadła do gustu cała seria "Mądre bajki", w której recenzowana pozycja się znalazła. Napisał, że „to jest seria dla każdego ciekawego wrażeń dziecka i każdego myślącego rodzica”. Zapraszam więc do słuchania wierszy Danuty Wawiłow małych i dużych. Do odnajdywania w poezji Wawiłow nie tylko wzruszeń, lecz także refleksji oraz znakomitej rozrywki. Do zanurzenia się w krainie dzieciństwa, gdzie wszystko może toczyć się wolno, bez sensu, pod ławką i w złotym chlewiku. Kwik! Kwik!

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba