Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Denim blue

Autorzy: , dodano Czwartek, 28 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży

"Denim blue"
Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo Literatura, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kolejny tekst Wydawnictwa Literatura opatrzony znakiem serii „Plus minus 16”, tym razem w wersji nostalgicznej. Nostalgia nigdy, zdaje się, nie wyjdzie z mody. Literatura dla dorosłych od początku lat 90. zabierała nas w czasy II wojny światowej i jeszcze wcześniejsze czasy przedwojennego raju, a potem oswajała czasy PRL-u, w miarę jak oddalaliśmy się od nich na tyle, żeby móc je bezpiecznie, choć częściowo, idealizować. Teraz wspominanie wkracza jako temat literatury dla dzieci i młodzieży.

"Denim blue" to tekst, który przenosi nas w lata 70. ubiegłego wieku w Polsce. Od pierwszych zdań książki nie opuszczały mnie wątpliwości, czy ten pomysł zda egzamin jako adresowany do nastolatków. Czy przedstawiany świat retro wyda im się na tyle atrakcyjny, że zechcą po tę książkę sięgnąć? Dorośli, szczególnie dzisiejsi czterdziestolatkowie, chętniej ulegają nastrojom nostalgicznym czy modzie na retro w wersji PRL (co zrozumiałe – dla czterdziestolatków to czas dzieciństwa). Na pomyśle ukazania dorastania w PRL opierają się przecież niektóre powieści dla dorosłych, na przykład "Dziewczyny z Portofino" Grażyny Plebanek.

Książka Ryrych jest jednak adresowana do kogoś, kto nie dorastał w PRL. To dlatego opatrzona została przypisami, które wyjaśniają takie pojęcia, jak: bumelant, sekretarz, ZBoWiD, ohapowiec, i wiele, wiele innych; niektóre z tych objaśnień są bardzo subiektywne, choćby definicja NRD – „tu mieszkali «dobrzy Niemcy»”. Ale ta książka to coś więcej niż podręcznik do nauki o PRL, przewodnik po zgrzebnej przeszłości, w której przyszło dorastać rodzicom dzisiejszych nastolatków. Po pierwsze ma potencjał lektury międzypokoleniowej – właśnie dzięki temu, że młodym ludziom ukazuje rzeczywistość ich rodziców, kiedy ci byli młodzi. Po drugie ma też jednak wymiar uniwersalny – dzięki temu, że odwieczną opowieść o trudach dorastania umieszcza w krajobrazie Nowej Huty lat 70., w ustroju totalitarnym. Oto okazuje się, że w takim kontekście trudy dorastania są i specyficzne, i uniwersalne, i jednostkowe, i międzypokoleniowe, a czas jest wyjątkowy i cykliczny zarazem – to poprostu czas inicjacji w dorosłość.

Inicjacja jest zawsze trudna. Rzeczywistość otaczająca młodego człowieka zawsze zgrzebna. Szkoła zawsze upupiająca. Rodzina zawsze zrobi „gębę”. A niesubordynacja, błazenada, próby realizacji marzeń, dążenie młodego człowieka do prawdy i wolności – zawsze zostaną okupione cierpieniem. Dlatego właśnie PRL stanowi dobrą scenerię dla opowieści inicjacyjnej.

Autorka prowadzi umiejętnie kilka wątków: pierwszej miłości, pierwszej przyjaźni, pierwszych zarobionych pieniędzy i smaku zakupionych za te pieniądze rzeczy, choćby tytułowych wymarzonych spodni dżinsowych, denim blue. Całość czyta się z przyjemnością, choć zakończenie w pewnym stopniu rozczarowuje z powodu przesycenia czułostkowością. Niewątpliwym atutem książki jest to, że można ją wykorzystać jako lekturę międzypokoleniową, rodziców i młodych ludzi. Jako przyczynek do rozmowy o trudnych momentach dorastania czy to w PRL, czy dziś...

Ewelina Rąbkowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli