Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ale patent!

Autorzy: , dodano Piątek, 19 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków"
Małgorzata Mycielska
ilustr. Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zdaje się, że Małgorzata Mycielska znalazła wyśmienity patent na udaną książkę dla młodego czytelnika. Niezwykłe artefakty, pasjonujący konstruktorzy, niczym nieograniczona wyobraźnia i szczypta nieznanej powszechnie historii ludzi i ich wynalazków – wszystko to odnajdziemy w jej pierwszej autorskiej publikacji pt. "Ale patent. Księga niewiarygodnych wynalazków".

"Ale patent" to przede wszystkim wielki hołd złożony ludzkiej wyobraźni, pasji odkrywania i przekraczania „nieprzekraczalnych” na pozór granic. To niesamowita historia 29 tworców i ich wynalazków, które były niekiedy zupełnie nierealne, ale zawsze wyprzedzały swoje czasy i udowadniały potęgę ludzkiego umysłu. Gdyby nie pragnienia takich postaci jak Heron z Aleksandrii, Simon Stevin czy Nikola Tesla, świat nie ujrzałby takich rzeczy jak fotokomórka, żaglowóz czy radio.

Owych ojców postępu nazywano często wariatami i szaleńcami, wielu bowiem z ich współczesnych, nie była w stanie ogarnąć rozumem ich nowatorskich projektów. Weźmy choćby samego Leonardo, który pozostawił po sobie szkice m.in. łodzi podwodnej, spadochronu, helikoptera czy uzbrojenia wojennego (np. czołg), które wyprodukowano długo po tym, jak da Vinci zszedł z tego świata.

Z nieukrywaną radością czytałem o rzeczach, o których nigdy wcześniej nie słyszałem, jak choćby "skupiacz uwagi", "mechaniczny szachista" czy "chmura wycieczkowa". Mycielskiej udało się na 119 stronach zebrać historie wciągające i niezwykłe. Wybór wynalazków nie jest bynajmniej szablonowy, a większość z nich to prawdziwe perełki. Mój siedmioletni bratanek po lekturze tej książki nabarał zapału do odwzorowywania niektórych z opisanych wynalazków. Zamarzył o zbudowaniu latającego roweru. Zatem cel "Ale patentu" zmaterializował się idealnie w głowie i sercu młodego człowieka. Książka Mycielskiej z pewnością rozbudza ciekawość i popycha, młodszych i tych nieco starszych, do wymyślania swoich wynalazków. Być może kiedyś ktoś zainspirowany tą książką stworzy swój niepowtarzalny wynalazek, który zrewolucjnizuje świat…

Mycielska, na przykładzie niezmordowanych wynalzców uczy odwagi, uporu i wiary we własne możliwości i umiejętności. Przesłanie jest proste: wszystko co nas otacza, co zostało stworzone przez człowieka, wyrosło na wielkim marzeniu, które nie poddaje się przeciwnościom losu. Wręcz przeciwnie, każde niepowodzenie, jest impulsem do dalszych wytężonych starań.

I jeszcze słowo o wizualnej stronie publikacji, za którą odpowiada Hipopotam Studio (autorzy m.in. serii "D.O.M.E.K", "D.E.S.I.G.N", "M.O.D.A"). Duet Mizielińskich w mistrzowski sposób "wyobraził" i urzeczywistnił opowiadane historie. Nie brak w dużych, dwustronicowych ilustracjach humoru, zabawnych dialogów, które związane są bezpośrednio z każdym z wynalazków.

Po raz kolejny Dwie Siostry serwują nam wyśmienitą książkę, która imponuje zgromadzoną w niej wiedzą, a rozpiętość historyczna (od starożytności aż po rok 2013) daje ogromny przekrój przez ludzkie marzenia/szaleństwa. "Ale patent" to lektura obowiązkowa, a Mycielska jest dla mnie od dzisiaj prawdziwą matką wynalazków.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook