Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Młody ornitolog. Encyklopedia dla całej rodziny

Autorzy: , dodano Sobota, 15 listopada 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla każdego, Książki dla rodziców

"Młody ornitolog. Encyklopedia dla całej rodziny"
Andrzej G. Kruszewicz
Multico Oficyna Wydawnicza, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Z Andrzejem Kruszewiczem dorośli czytelnicy i radiosłuchacze zdążyli się już zetknąć. Być może lekarz weterynarii, dyrektor warszawskiego zoo, a niegdyś kierownik Ptasiego Azylu znany jest również dzieciom, chociażby z serii książek pt. „Andrzej Kruszewicz opowiada”. W każdym razie „Młody ornitolog” to publikacja popularno-naukowa o ptakach, przeznaczona właśnie dla młodszej grupy odbiorców, choć okładka sugeruje, że encyklopedia ta jest skierowana do całej rodziny.

Co to jest szlara? Gdzie gniazduje gągol? Jak wygląda lodówka? Na te wszystkie pytania odpowiada Kruszewicz w części encyklopedycznej. Zanim jednak zaczniemy czytać o poszczególnych gatunkach, dowiemy się spraw bardziej ogólnych. Jakich? Na przykład, że ornitologia jest dziedziną nauki i można ją uprawiać już od najmłodszych lat. Co więcej ornitolodzy amatorzy przyczyniają się do rozwijania nauki o ptakach nie mniej niż profesjonaliści. Potrzebne są jednak do tego zainteresowanie przyrodą, zapał, ciekawość i oczywiście umiejętność czytania mapy. Z innych akcesoriów obserwatora ptaków przydają się: mały notatnik, ołówek HB, aparat fotograficzny, nawigacja satelitarna, naładowany telefon komórkowy, kamizelka moro z mnóstwem kieszeni oraz dobry kompan, który tak jak my lubi przyglądać się ptakom. Kruszewicz podpowie, gdzie i w jaki sposób obserwować wróble i bogatki, na jakich terenach spotkamy pluszcza oraz czy wolno nam fotografować gniazda ze świeżo złożonymi jajami. Ale to nie wszystko. Czytelnik zapozna się ze sposobami dokumentowania obserwacji, nauczy się – teoretycznie, udzielać ptakom pomocy, dokarmiać je i chronić. Przeczyta też Kodeks Obserwatora Ptaków i być może wyruszy w teren!

W części encyklopedycznej znajdziemy opisy i kolorowe fotografie ponad 100 gatunków ptaków. Będziemy mogli przeczytać o ich wyglądzie, środowisku życia i przyzwyczajeniach. Dowiemy się na przykład jak wyglądają pisklęta puchacza, jak szybko się usamodzielniają i czym się żywią. Zajrzymy też do gniazd innych ptaków, by zobaczyć ile składają jaj i w jakim kolorze. Nauczymy rozróżniać się wróbla od mazurka, jerzyka od jaskółki i gawrona od kruka czy kawki. Dla dociekliwych opublikowano pełną listę gatunków ptaków obserwowanych na terenie Polski w 2014 roku, i jest to lista unikatowa – nie znajdziemy jej – jeśli ufać wydawcy – w żadnej innej książce.

„Młody ornitolog” to lektura obowiązkowa dla wszystkich obserwatorów przyrody. Takie kompendium wiedzy jest nieodzowne, gdy podpatrujemy wróbla czy gołębia zza okna, ale również podczas fachowych obserwacji w lesie czy nad wodą, chociaż trzeba przyznać format encyklopedii, jej oprawa i ciężar nie są zbyt przyjazne wędrowcom. Duża - 23x28 centymetrów, ponad dwustustronicowa książka obciąża bardzo plecak, w którym ornitolog amator i tak ma już wiele sprzętów. Pamiętacie? – notatnik, termos, aparat, statyw… Przydałaby się kieszonkowa czy mobilna wersja „Młodego ornitologa” , wyposażona dodatkowo w nagrania śpiewu opisywanych ptaków. Płyta audio mogłaby być też dołączona do standardowej książki.

Encyklopedia Kruszewicza nie ma jednak charakteru wyłącznie edukacyjnego. Książkę czyta się z przyjemnością, i to nie tylko z uwagi na styl ptasiego gawędziarza, ale również ze względu na udany projekt graficzny czy dobór fotografii. „Młody orniotolog” uruchamia wyobraźnię, kształtuje empatię, zachęca do rozwijania zainteresowań przyrodniczych i poszerza horyzonty. Co tu dużo mówić, po lekturze przewodnika wychodząc z domu, zaczynamy dostrzegać nie ptaki w ogólności, ale stado kawek, jerzyki łapiące muchy w locie, kolorowe sikorki i wróble kłócące się na żywopłocie, kwiczoły, a nawet mysikróliki. Kto by pomyślał, że Rzeczpospolita Ptasia jest taka bogata, i to na blokowiskach?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli