Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza

Autorzy: , dodano Wtorek, 10 marca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza"
Barbara Gawryluk
ilustr. Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo Literatura, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Do Dżoka, Baltika i Gwizdka dołączyły Czarna i Klifka. O kim mowa? O zwierzęcych bohaterach książek Barbary Gawryluk – pisarki, tłumaczki z języka szwedzkiego, dziennikarki Radia Kraków. Znacie jej autorską audycję o literaturze dla dzieci i młodzieży "Alfabet"? Zachęcam do słuchania. Większość z wymienionych postaci to psy, ale są także inne zwierzaki. Mam tu na myśli Gwizdka, sympatycznego świstaka tatrzańskiego, którego przygody spisane zostały aż w czterech tomikach, oraz fokę Klifkę – poznajemy ją w recenzowanej pozycji, gdy poraniona i zdezorientowana leży na orłowskiej plaży. Czy uda jej się przeżyć?

Głównym bohaterem najnowszej powieści B. Gawryluk jest Ivan. Czternastoletni chłopak z Gdyni Orłowa z powodu kontuzji nie zostaje następcą tenisowego mistrza Ivana Lendla, na cześć którego otrzymał dość oryginalne imię. Zawodzi tym samym pokładane w nim przez ojca nadzieje. Ale to nie z tego powodu tato kłóci się z mamą i znika pewnego dnia z ich niedużego, starego domu z widokiem na morze. Wściekły, chmurny nastolatek z satysfakcją daje w zęby koledze, który dokucza mu z powodu jego przykrej sytuacji rodzinnej. Choć sprawiedliwość jest po stronie Ivana, chłopiec musi ponieść karę w postaci dwudziestogodzinnej darmowej pracy w schronisku dla bezdomnych psów i kotów.

Tak zaczyna się historia niedoszłego tenisisty, którego jedyną rozrywką jest wpatrywanie się w morze. Na lekcjach, w domu, na spacerach szuka wzrokiem wypływających statków i odprowadza je aż po horyzont. Marzy, by w przyszłości zostać żeglarzem, a nawet kapitanem żeglugi wielkiej. Ma się na kim wzorować. Brat mamy, Andrzej, też był pasjonatem żeglarstwa. Niestety zabrało go morze, a jego tragiczne losy kładą się cieniem na losach rodziny. Mama, jak się domyślacie, nie chce słyszeć o morskich planach syna, zwłaszcza od kiedy wdał się w bójkę z kolegą i gdy w domu brakuje ojca.

Czy Ivan spełni swoje marzenia? I jaki będą miały w tym udział: przygarnięta ze schroniska pudlica o imieniu Czarna, znaleziona na plaży foka Klifka i ciemnowłosa, sympatyczna rówieśniczka chłopaka, Nikola? A co z tajemnicą z dna morza? Tego wszystkiego dowiecie się, gdy sięgniecie po kolejną, opartą na prawdziwych zdarzeniach powieść Barbary Gawryluk – laureatki Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, której "Dżok" figuruje na Złotej Liście Fundacji ABCXXI.

Choć głównym bohaterem książki jest chłopiec, lektura przypadnie do gustu także spragnionym przygód dziewczynom. Szczególnie tym nastolatkom, które po cichu marzą jeśli nie o dalekomorskich podróżach, to choćby o patencie żeglarza jachtowego. Z pewnością jest to też pozycja dla miłośników zwierząt, dla przyszłych wolontariuszy w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, dla kandydatów na mądrych opiekunów psów i kotów. Nie zapominajmy jednak, że głównym wątkiem powieści jest rozwód rodziców i jego wpływ na życie gimnazjalisty. Dlatego to także lektura obowiązkowa dla młodzieży, której nieobcy jest ten problem.

Barbara Gawryluk nie unika tematów trudnych, nie chroni swoich bohaterów przed konsekwencjami, jest szczera i prawdziwa w swojej narracji. Mimo wszystko powieść ma zdecydowanie pozytywną wymowę i szczęśliwe zakończenie. Błędy daje się naprawić, porażki kształtują charakter bohatera, i nawet z ojcem Ivan zaczyna sobie układać relacje. "Czarna…" to książka ze wszech miar pokrzepiająca i dająca nadzieję. Prócz wymiaru terapeutycznego ma również walor rozrywkowy i edukacyjny. Czytelnicy mogą nie tylko przeżywać emocjonalne rozterki bohatera, lecz także podróżować z nim rowerem po Gotlandii, kutrem po Bałtyku, pociągiem przez Szwecję. A jeśli komuś mało, może wraz z Ivanem, Nikolą i starym wilkiem morskim zgłębiać tajemnicę zatonięcia statku Mount Vernon.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli