Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Licho i inni

Autorzy: , dodano Wtorek, 16 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Licho i inni"
Agnieszka Taborska
oprac. graficzne i ilustr. Lech Majewski
Wydawnictwo Bosz, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Co to za kraina czarów, do której podąża się za kotem w niebiesko-żółte pasy? Pozory mogą mylić. Nie ma tam królowej kier grającej w krykieta ani Szalonego Kapelusznika, ani Marcowego Zająca, ani Gąsienicy. Opowiadaczem tej historii nie jest też Charles Lutwidge Dodgson ukrywający się pod pseudonimem.

„Licho i inni” to zbiór baśni na wskroś polskich, związanych z polskimi ziemiami i wierzeniami, łączący artefakty regionalne, takie jak pas łowicki czy kurpiowskie czółko z miejscowymi legendami. Autorką jest Agnieszka Taborska, a precyzyjniej mówiąc – ona została skrybą i spisała różne podania w jednej księdze. „Licho i inni” to polskie baśnie i legendy zaludnione lichami, niebożętami, utopcami, dziwożonami. Wszystkie te postaci żyją w małych wioskach między ludźmi i są ważną częścią ich życia. To dzięki nim powstaje pas łowicki po tym, jak Jasiek Czkawiec po siedmiu latach, siedmiu miesiącach i siedmiu dniach ulewy wypatrzył na niebie słońce, które rozkwitło tęczą. Dzięki nim mieszkanki Chochołowa noszą kolorowe chusty zawiązane pod szyją i dużo się śmieją. Wszędzie w życiu ludzi, którzy żyją blisko natury, jest miejsce na istoty nadprzyrodzone.

Naturalnym środowiskiem życia licha jest jezioro. Niebożęta, zwane inaczej Kraśniętami, Piędzimiężykami, Domowikami, Latawcami, Skarbkami, Karzełkami lub po prostu Krasnoludkami, zaludniają każdy skrawek ziemi pomagając ludziom w drobnych naprawach sprzętów czy zanosząc pracującym na polu kanapki (a przynajmniej takie miały zwyczaje). Mamy ponadto utopców, którzy przenieśli się do miast i spacerując na deszczu mogą czuć się swobodnie i naturalnie nie wzbudzając sensacji z powodu strug wody cieknących z ich płaszczy. Są Boginki mieszkające w jeziorze i wabiące w bagniste pułapki młodzieńców wracających wieczorami z gospód. Są Olbrzym i bura mysz. Jest pożywka dla wyobraźni i charakterystyczny dla danych regionów dorobek kultury materialnej lub zwyczaje, które choć realne, jak to w baśniach bywa, przeplatają się z tym, co niezwykłe i niesamowite.

„Licho i inni”, oprócz walorów baśniowych, posiada też mocno przykuwającą uwagę oprawę graficzną, za którą odpowiedzialny jest Lech Majewski. Ilustracje czerpiące ze sztuki ludowej są idealnym dopełnieniem tekstów Taborskiej. Czasem jest to wycinanka kurpiowska, czasem motyw zaczerpnięty z ludowej chusty, czasem zdjęcie figurki. Barwne na tyle, że momentami czytelność tekstu dużo traci – czerwona czcionka na czarnym tle kapelusza podhalańskiego lub czarne litery na zielonej chuście nie zawsze są najwygodniejsze do odczytania. Ale od czego są młode oczy czytelników tych baśni. Od biedy wyręczy się nimi dorosły czytelnik. Widocznie to sprawka jakiegoś licha.

Ula Jankowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek