Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rysiek i Królik. W szortach

Autorzy: , dodano Sobota, 28 lutego 2015 | kategoria: Nowości, Komiks

"Rysiek i Królik. W szortach"
scenariusz: Łukasz Piotrkowicz
rys. Krzysztof Budziejewski, Katarzyna Urbaniak
Wydawnictwo Egmont, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Sześć nowych, współcześnie stworzonych z myślą o dzieciach komiksów to pokłosie pierwszej edycji Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci (www.januszchrista.pl), organizowanego przez wyd. Egmont. Pomysł z konkursem znakomity, to szansa dla młodych twórców na debiut, z kolei dla małych komiksiarzy – świeży dopływ fajnych historii.

"Kubatu" spodoba się najmłodszym czytelnikom, zaczynającym przygodę z komiksem. Perypetie chłopca i jego ukochanej maskotki Kubatu to fantazja na temat pożegnalnej podróży obu. Chłopiec dorasta, maskotka przestaje być mu potrzebna, clou opowieści tkwi w tym, jak się rozstaną. Magia zgrabnie przeplata się z realizmem, jest śmiesznie i trochę edukacyjnie. Autorzy komiksu to Jakub Syty i Przemysław Surma, ilustrator znany czytelnikom „Rymsa” z komiksu „88/89” wyd. Widnokrąg.

"Lil i Put. Jak przelać kota do kieliszka?" Macieja Kura i Piotra Bednarczyka (ilustracje) oraz "Rysiek i Królik. W szortach" Łukasza Piotrkowicza, Krzysztofa Budziejewskiego (ilustracje) i Katarzyny Urbaniak (kolory) pokazują przygody pary przyjaciół. "Lil i Put" nasuwa skojarzenia z kultowymi komiksami o Asteriksie i Obeliksie oraz Kajku i Kokoszu, bohaterowie podróżują po magicznych krainach, muszą wykazać się sprytem, który czasem ich zawodzi, ale na szczęście zawsze z opresji wychodzą cało. "Rysiek i Królik" wyczuwa dzisiejszy puls życia i zainteresowań chłopców: widzimy ich w szkole, na podwórku, w konfrontacji z grupą chuliganów, grających w komputerowe gry, jako początkujących grafficiarzy itd. W obu komiksach nie brak humoru, gier słownych, ich rozszyfrowanie może sprawić frajdę dziesięciolatkom.

Autorski komiks "Wszystko będzie dobrze" Januarego N. Misiaka to propozycja dla czytelniczek, małych i tych całkiem dużych. Rozwód rodziców wywraca świat dziewczynki do góry nogami. Najlepiej schronić się wtedy we własnym świecie wyobraźni. Przewodniczką bohaterki jest gadająca żaba, będąca jednocześnie mentorem i opiekunem. Rozpoznajemy klimat "Alicji w krainie czarów", jest nieco melancholijnie, filozoficznie, chwilami dowcipnie. Miękka kreska, brak koloru, zamiast czerni sepia to atuty tego albumu.

Każdy z komiksów prezentuje dojrzały warsztat autorów, każdy pokazuje inny styl obrazowania, ciekawą kreskę. Polski komiks rośnie w siłę i opiera się już nie tylko na wznowieniach i uznanych twórcach. To cieszy.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Arctic