Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Oszaleć można z tymi kotami

Autorzy: , dodano Wtorek, 23 września 2014 | kategoria: Z archiwum słonia

"Oszaleć można z tymi kotami"
Andrzej Grabowski
ilustr. Krzysztof Ciesielski
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1991

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Podobno z kotami można oszaleć, zwłaszcza gdy ma się ich dużo, a każdy z nich to indywidualista. Kiedy tato Staś przyniesie do domu małe znajdy, staną się one nieodłącznymi towarzyszami bohaterów niniejszej książki i spowodują niemałe zamieszanie w życiu pewnej sympatycznej rodziny. Ale nie tylko o kotach jest ta opowieść. Mozaikę obserwacji życia rodzinnego układa dla czytelników Ada, dziewczynka spostrzegawcza i bardzo gadatliwa. Zdarzenia widziane z jej perspektywy nabierają cech niezwykłych.

Ada wprowadza czytelnika w życie mieszkańców wsi Pocieszna, która kiedyś była miastem. Poznajemy też jej rodzinę, liczną (za sprawą kotów) i nietuzinkową. Dziewczynka jest bystrą obserwatorką, potrafi dość szybko zdemaskować dorosłych i wyjaśnić sobie (i nam) motywy kierujące zachowaniem innych. A dorośli potrafią czasem zachowywać się dość absurdalnie, co w oczach dzieci bywa nawet zabawne. Adzie nie brakuje poczucia humoru i odrobiny ironii, przez w trakcie czytania uśmiech nie raz zagości na twarzy czytelników.

"Oszaleć można z tymi kotami" to ciepła i pełna humoru familijna opowieść o szczęśliwym, choć nie do końca beztroskim dzieciństwie i poznawaniu świata. I o tym, że nawet spokojne z pozoru życie może nie raz zaskoczyć, tylko trzeba umieć cieszyć się chwilą i dostrzegać zabawne momenty. Podróż pociągiem, wizyta listonosza czy pierwszy śnieg mogą stać się początkiem niezwykłej przygody. To, co zwraca szczególną uwagę to sposób, w jaki autor (a właściwie mała Ada) pokazał wzajemną troskę, szacunek i niezwykłe więzi łączące ludzi i zwierzęta. Może ta rodzina nie jest idealna, ale za to kochająca. A poza tym „w każdym domu musi być ktoś najważniejszy, ktoś kogo pozostali powinni słuchać, i do kogo można się zwrócić w każdej chwili o radę i pomoc”.

Podczas czytania właściwie się nie zauważa, że książka została napisana w czasach, kiedy komputery nie były tak popularne, ba! nowinki techniczne nie zaprzątały głowy ani dorosłym, ani dzieciom. Jak się okazuje, dobrze jest mieć dla siebie czas i spędzać go razem z najbliższymi - po prostu cieszyć się swoją obecnością i codziennością.

O autorze:

Andrzej Grabowski (ur. 1947 roku) – poeta i prozaik, autor wielu książek dla dzieci i młodzieży, felietonów, fraszek, scenariuszy, odznaczony Orderem Uśmiechu. Do jednych z jego najpopularniejszych książek należy cykl o przygodach skrzata Wiercipiętka, wydany również zagranicą. Małym czytelnikom mogą się też spodobać inne książki tego autora: "Fikuś, Zulek i Ciężkogłowy", "Hilary, Zulek i ruskie pierogi", "Zabajne wakacje", "Jak mistrz Twardowski uratował Kraków", "Niezwyciężony Zajączek Edzio", "I tam i tu z babcią Fiu-Fiu", "Wielka afera w Królestwie Środka", "Latająca rodzinka", "Gwiazdkowe opowieści", "Przygody Detektywa Bulgota", "Awantura w pawich piórach", "Opowiastki z niedalekich prerii", "Funia, Kicia i cała reszta" i wiele, wiele innych.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli