Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Maurycy i Mika podróżują przez pory roku i kontynenty

Autorzy: , dodano Wtorek, 9 września 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Maurycy i Mika podróżują przez pory roku i kontynenty"
tekst i ilustr. Olga Dąbrowska
Wydawnictwo Skrzat, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Olga Dąbrowska, ilustratorka z wieloletnim doświadczeniem, jak pisze o sobie w biogramie, zaproponowała czytelnikom w wieku powyżej dwóch lat książkę autorską. Główni bohaterowie rzeczonego wydawnictwa: dinozaur Maurycy i jego przyjaciółka Mika, podróżując przez świat, najpierw przedstawiają, jak zmienia się przyroda w różnych porach roku, a potem opowiadają o faunie i florze różnych kontynentów.

Następujące po sobie wiosna, lato, jesień i zima opisane są w sposób stereotypowy, aczkolwiek raczej zgodny z wiedzą przyrodniczą, z wyjątkiem jeża zbierającego jabłka. Dorota Sumińska, znana weterynarz, wielokrotnie powtarzała w swoich audycjach telewizyjnych oraz na łamach książki o jeżu Jerzym, że te kolczaste ssaki jabłkami się nie żywią, raczej dżdżownicami, ślimakami czy owadami.

Druga część książeczki przenosi nas w różne zakątki świata. Poznajemy florę i faunę po kolei: Europy, Afryki, Azji, Australii, obu Ameryk, Arktyki i Antarktydy. Na stronach pojawiają się dominujące w danej szerokości geograficznej zwierzęta, a w tekście znajdziemy oprócz zdań opisujących środowisko naturalne, obfitujących w liczne nazwy własne, również pytania skłaniające dzieci do podjęcia aktywności. Z tego powodu druga część wydaje się być ciekawsza i bardziej inspirująca dla małego czytelnika.

W związku z wiekiem potencjalnego odbiorcy książka Olgi Dąbrowskiej napisana jest prosto pod względem gramatycznym oraz fabularnym. Zdania mają charakter opisowy, najczęściej oznajmujący i mówią o tym, jak wygląda świat roślin i zwierząt w poszczególnych porach roku, w różnych krainach geograficznych. Tłumaczą, co się zmienia wiosną czy latem, jak zachowują się zwierzęta zimą, gdzie występuje pora deszczowa i gdzie mieszkają pingwiny. Z pewnością jest to książka dostosowana do zainteresowań i umiejętności poznawczych kilkulatka, chociaż brak usztywnianych stronic utrudni wielokrotny kontakt z lekturą bardzo małemu dziecku.

Barwne ilustracje, podobnie jak tekst, są dosyć stereotypowe, nie próbują czytelnika zaintrygować czy zachęcić do zabawy. Pokazują świat, o którym mowa w tekście, w sposób przyzwoity, estetyczny, ale niezbyt kreatywny. Przy czym niektóre ilustracje zdają się być lepiej zakomponowane, z większą starannością i wyczuciem, na przykład te przedstawiające stada wilków wyjące w Górach Skalistych czy bielika amerykańskiego patrolującego prerię. Na pochwałę zasługuje też wyklejka z gromadą przelatujących ptaków.

Typografia okładki sugeruje, że podróże Maurycego i Miki będą kontynuowane. Jeśli jesteście ciekawi, dokąd teraz wybiorą się dinozaur i dziewczynka o rudych włosach, zaglądajcie na stronę wydawnictwa Skrzat.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic
 • czaple
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik