Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ballada

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 5 stycznia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Ballada"
Blebolex
przeł. Anna Topczewska
Wydawnictwo Wytwórnia, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Relacja tekst – czytelnik wymaga od tego pierwszego pojemności, od tego drugiego zaangażowania. Jeśli te podstawowe warunki zostaną spełnione, czytelnika czeka rozwijająca i przyjemna na wielu poziomach lektura, która pozwoli tekstowi zrealizować swój potencjał.

W wypadku "Ballady" wydanej właśnie przez Wytwórnię mamy do czynienia z zachwycająco dużą swobodą. Tekst jest pojemny, a pole działań dla czytelnika ogromne. Możemy się tego domyślać już po samym wstępie: przyjęta na potrzeby tej opowieści definicja ballady sytuuje ją w nurcie przekazów oralnych, cechujących się taką swobodą kompozycyjną, że rozważania o istnieniu jednej, kanonicznej wersji schodzą na dalszy plan. Taka ballada jest w pełni demokratyczna: wszystkim daje równe prawo głosu, każdy jest jej równoprawnym autorem.

Konstrukcja "Ballady" jest, można by rzec, rozwojowa. Najpierw widzimy zupełnie prostą, niemal banalną, krótką scenkę powrotu ze szkoły do domu. Jej potencjał okazuje się jednak tak ogromny, że w każdej kolejnej wersji jest ona rozbudowywana i na koniec staje się historią z elementami rycerskiej opowieści, romansu, powieści grozy, baśni. Następujące po sobie historie bazują na tej pierwszej, wyjściowej, ale dodawane są do niej kolejne elementy, pojawiają się kolejni bohaterowie. I rytm ów nie zostaje zaburzony nawet przez to, że w paru momentach świat staje na głowie.

To, jak rozwija się ballada, stawia pod znakiem zapytania jej prawdziwość. Bo dlaczego nie możemy poznać jej od razu, tej ostatniej wersji, tylko tworzy się oboczne? I czemu właśnie ta ostatnia jest jednocześnie ostateczna? Już samo założenie, że współistnieją różne, choć nie wykluczające się, lecz raczej uzupełniające się wersje, budzi wątpliwość co do istnienia tej jednej, ostatecznej. A gdyby tak spojrzeć na ten zbiór jak na proces, na jedną historię, z której w miarę dorastania i dojrzewania rozumie się coraz więcej? Wraz ze wzrostem liczby wątków ballada staje się coraz pełniejszą opowieścią, choć oczywiście nadal jest to tylko jedna z wersji. W tej pierwszej, wyjściowej, czas się zatrzymuje i wszystkie kolejne dzieją się jakby alternatywnie do niej, jednocześnie, są zawieszone w próżni, tak jak czas, który niepostrzeżenie mija na tej lekturze czy wysłuchiwaniu wciągających historii.

Narracja prowadzona jest hasłami, takimi jak „szkoła”, „droga”, „dom”. Są też wzbogacające idiolekt młodego odbiorcy „mobilizacja”, „zaokrętowanie”, „wąwóz”, „skobel”, „sarabanda”, „parów”, „glorieta”. Proste słowa-klucze w tym wypadku w zupełności wystarczą, by poprowadzić linię fabularną.

Tekst to jednak dopiero połowa tej książki. Druga, równie istotna, to ilustracje. Ich faktura jest tak samo wciągająca jak rytm fabuły. Motywy przewodnie to raster i barwne, wyraziste plany podszyte uporządkowaną, regularną fakturą tła. Ilustracje są czasem przewrotne w dosłownym tego słowa znaczeniu, kiedy to żołnierze pilnujący zamku stoją na głowie lub droga prowadzi w odwrotnym kierunku. W balladach takie rzeczy się zdarzają.

Zdarzają się też takie, że czytelnik zupełnie nie wie, kiedy minął mu czas na lekturze. I nawet o tym nie myśli, bo gdy tylko skończy, natychmiast jest gotów jeszcze raz otworzyć książkę na pierwszej stronie i zacząć od nowa.

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Żółwik