Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zoolitery

Autorzy: , dodano Środa, 3 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla każdego

"Zoolitery"
tekst i ilustr. Agata Juszczak
Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wydawnictwo Hokus-Pokus wydało już książkę w oprawie plastycznej Agaty Juszczak. Pozycja ta była nominowana do prestiżowej nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2010 w kategorii: ilustracja. Mowa tutaj o nawiązującym do kultowych, holenderskich "Skrzatów" wydawnictwie "Co krasnale mają w nosie" z tekstem Doroty Matloch. Tym razem mamy do czynienia z książką autorską absolwentki warszawskiej ASP. Zajrzyjmy do środka.

Anonimowy Aligator to kucharz amator.

Tymi słowami artystka rozpoczyna przechadzkę po alfabecie. Jesteśmy przy klatce z aligatorem, który niczym podejrzany o przestępstwo człowiek ma zasłonięte czarnym prostokątem oczy. W pysku trzyma rybę, a za nim stoi maleńkie krzesełko z nienaturalnie dużym widelcem. Na kolejnych stronach inne zwierzęta spotykane w zoo, ale również w miastach czy lesie. A każde z nich jest jakieś, na przykład brudne, różowe czy elektryczne. Autorka przyłapała je w zupełnie niespodziewanych sytuacjach. Dzik bawi się balonem, emu pędzi na kółkach, gil dumnie prezentuje się w cylindrze, a iguana w kamizelce w pepitkę. Czyż to nie ciekawe?

Cicha cykada dużo nie gada.

A ja i owszem, gdyż zaproponowana przez autorkę koncepcja abecadła przypadła mi do gustu, i to z wielu powodów. Uwagę zwracają: ciekawy tytuł, nietypowy format książki oraz bardzo szeroka rozkładówka. Na kartach książki jest wystarczająco dużo miejsca na czytelną prezentację litery małej i dużej, atrakcyjną wizualnie, artystyczną ilustrację oraz zgrabnie zrymowaną frazę. Słowa i obrazy ładnie współgrają ze sobą, zajmują należne sobie miejsce, nie kłócą się o pierwszeństwo. Moje wątpliwości budzi jedynie zastosowana do zdań opisujących zwierzaki typografia. Dziecko rozpoczynające przygodę z czytaniem może mieć problemy z rozpoznawaniem liter.

Rymowane teksty, choć proste gramatycznie i oparte w większości na jednym schemacie konstrukcyjnym, wywołują wiele pozytywnych emocji oraz odległych skojarzeń. Bawią i zaskakują. Rzeczywistość świata zwierząt opisana za pomocą tych pojedynczych zdań jest... bardzo ludzka. Iguany są inteligentne, tukany znają alfabet Morse’a, a wieloryby można wyprać. Mali czytelnicy poznają więc nie tylko litery, czy uczą się nazywać mieszkańców zoo, ale rozeznają się w emocjach, zwyczajach i zachowaniach bliskich ludziom.

Najbardziej jednak przemawiają do mnie ilustracje, głównie dlatego, że Agata Juszczak sięga po klasyczne techniki graficzne i malarskie. Kredki, tusz, farby akwarelowe, tkaniny, guziki, karton, fotografie - za pomocą wymienionych materiałów powstają niezwykłe portrety ptaków, ssaków i gadów. Artystka operuje barwną, rozlewającą się plamą i niespokojną kreską. Buduje napięcie umieszczając rysunki zwierząt w różnym kontekście, zmieniając ich rozmiar (często nie mieszczą się kadrze), kolor, wyraz „twarzy”. Swoich obrazów przesadnie nie dopieszcza, pozwala sobie na plamy, potknięcia, kółka po kawie. Podoba mi się ten artystyczny zamysł, świadomy bałagan i niedopowiedzenia. 

Jeden jeż jest tu też.

"Zoolitery" uczą myśleć w sposób niestereotypowy i twórczy. Są wodą na młyn dziecięcej wyobraźni. Zapraszam do świata liter, gdzie królują śpiewające hieny, eleganckie gile i lubujące się w kratkach uszatki.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Żółwik
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy