Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zaginiona miniatura

Autorzy: , dodano Środa, 3 września 2014 | kategoria: Z archiwum słonia

"Zaginiona miniatura"
Erich Kaestner
przeł. Andrzej Dołęgowski
Wydawnictwo: Iskry, 1958


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Życie rzeźnika może wydawać się nudne: ciągle tylko mięso, kiełbasy, kaszanka, wątrobianka… i tak dzień w dzień od trzydziestu lat. Oszaleć można! Nic dziwnego, że Oskar Kulz (rzeźnik z dziada pradziada) przechodzi kryzys, pewnego dnia mówi: dość! i cichaczem wynosi się z domu. Przyjeżdża do Kopenhagi i zupełnie przypadkiem zostaje wplątany w aferę o jakiej mu się nie śniło. Spokojne życie rzeźnika zmieni się w momentami niebezpieczną i pełną przygód wyprawę z tytułową skradzioną miniaturą namalowaną przez Holbeina Młodszego w tle.

"Zaginiona miniatura" jest kryminalną komedią pomyłek, skierowaną raczej do młodszego czytelnika, choć dorosłym również powinna się spodobać. Charakterystyczne poczucie humoru Kaestnera sprawia, że co kilka stron wybuchamy śmiechem. Żarty sytuacyjne, dowcipne dialogi, zabawne pomysły i wartka akcja doprowadzą do zaskakującego finału. Trzeba będzie nieźle się napracować (i nagłówkować), by przechytrzyć przestępców czyhających na cenną miniaturę.

W książce pojawia się galeria znakomicie nakreślonych postaci, pierwszo- i drugoplanowych, obdarzonych specyficznymi cechami charakteru i takimż wyglądem. Są więc dżentelmeni starej daty, przestępcy budzący grozę i urocza, wrażliwa młoda kobieta. Postaci są przedstawione w sposób graniczący z karykaturą, który pozwala nawet przestępcom przyglądać się z pobłażliwością. Kaestnerowi, dzięki temu zabiegowi, udało się w ten sposób pokazać w krzywym zwierciadle ludzkie przywary i charakterystyczne cechy różnych warstw społecznych, w szczególności mieszczaństwa.

Co istotne, w książce nie ma przemocy i brutalnych scen, choć policja umie zdecydowanie wkroczyć do akcji, a doprowadzony do ostateczności Kulz potrafi wybuchnąć gniewem. Główny bohater, rzeźnik Külz, jest przedstawiony jako dobroduszny i nieco łatwowierny, ale ujmująco uczciwy mężczyzna. Zresztą książka ma taki podtytuł: "Przygody wrażliwego rzeźnika". Takiego, co to potrafi snuć filozoficzne rozważania o życiu (i wcale nie mija się z prawdą), a nawet od czasu do czasu bywa ironiczny.

Patrząc na okładkę autorstwa Mariana Stachurskiego żałuję, że w środku nie więcej ilustracji. Idealnie uzupełniałyby tekst, bo świetnie oddają ducha jego opowieści i współgrają z dowcipem Kastnera. Marian Stachurski (1931 - 1980) grafik, ilustrator i plakacista nie tylko projektował okładki, ale również ilustrował książki. Styl jego rysunków bywa określany jako zabawny, pełen wyobraźni, inspirowany polską sztuką ludową. Te zdobiące okładkę rysunki mają wyraźnie ludyczny charakter.

"Zaginiona miniatura" po raz pierwszy ukazała się w 1935 roku i jest jednym z mniej znanych dzieł zmarłego w Monachium w 1974 roku pisarza. Język powieści - choć nieskomplikowany - zawiera absurdalne nieraz żarty, których zrozumienie wymaga nieco bardziej abstrakcyjnego myślenia. Co nie przeszkadza oczywiście, by czytelnik w każdym wieku doskonale bawił się podczas czytania. Pan Steinhoevel, kolekcjoner i właściciel miniatury powiedział: „Tak powstają legendy. Dawniej zabijano smoki, dziś walczy się z przestępcami. Zmieniły się tylko akcesoria. Potrzeba baśni silniejsza jest niż technika”. I może dlatego lubimy czytać takie niedzisiejsze, lecz nie starzejące się z upływem czasu historie.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa