Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dołek jest do kopania. Książka pierwszych definicji

Autorzy: , dodano Czwartek, 23 października 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Dołek jest do kopania. Książka pierwszych definicji"
Ruth Krauss
ilustr. Maurice Sendak
przeł. Katarzyna Domańska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ta mała książeczka przynosi więcej wiedzy na temat otaczającego nas świata niż niejeden wirtualny słownik. Błyskotliwy, bezpretensjonalny i wspaniale zilustrowany przez Maurice’a Sendaka „Dołek jest do kopania” jest bez dwóch zdań książką do polecania.

„Książka pierwszych definicji” - jak brzmi podtytuł – jest książką, nie boję użyć się tego słowa: zaskakującą. Cała nauka, którą znają ludzie polega na definiowaniu otaczającego ich świata. Człowiek otrzymał prawo nadawania imion, co odróżnia go od innych zamieszkujących ziemię istot. Ale z biegiem lat definicje, jakie tworzyli najwięksi filozofowie, aby opisać rzeczy, czynności, uczucia stawały się coraz bardziej złożone, a przez to – dla przysłowiowego Kowalskiego - nieczytelne. Książka Ruth Krauss jest żywym dowodem na to, że wszystko, co da się opisać, można zdefiniować prosto. Profesorowie wydziałów filozoficznych dzięki tej małej książeczce otrzymali idealny przykład na mistrzowskie zastosowania brzytwy Ockhama. „Gdy słyszę tętent kopyt, nie myślę o jednorożcu. Wyobrażam sobie konia”. Dzieci na co dzień wykorzystują to narzędzie w idealny sposób, nadając imiona, definiując, oswajając świat.

„Dołek” przez opis rzeczy, zdawać by się mogło „banalnych”, definiuje tak naprawdę nas samych, nasze uczucia, a także pojęcia abstrakcyjne, jak choćby miłość czy czułość: „Ramiona są do przytulania. Psy są do całowania ludzi”. I jest przy tym pragmatycznym (konkretnym) opisem rzeczywistości: „Świat jest po to, żeby było na czym stać. Słońce jest po to, żebyśmy wiedzieli, kiedy jest każdy dzień”. Nie brak tu jednak także pewnej dozy tajemniczości: „Muszla jest do słuchania morza”. I choć dorosły człowiek zna racjonalne wytłumaczenie tej ostatnie definicji, która przecież jest zupełnie inna, to godzi się na ten magiczny, choć nieprawdziwy opis. Bo człowieka z natury pociąga to, co nie do końca nazwane. Niektórzy, mimo wiedzy, ciągle wierzą w św. Mikołaja, świadomie wybierając magiczną wersję rzeczywistości.

„Dołek” może stać się cenną pomocą dla rodziców, którzy co dzień słyszą przecież od swoich pociech tysiące pytań: A dlaczego? A po co? A do czego? Krauss podsuwając definicje najprostszych rzeczy wykorzystuje genialną metodę, wiedząc, że najprostsze wytłumaczenia są nie tylko najlepsze, ale także zwykle najbliższe prawdy.

I jeszcze słowo o ilustracjach Maurice’a Sendaka (autora niezapomnianej książki „Tam, gdzie żyją dzikie stwory”). To prawdziwy majstersztyk. Sendak jest przedstawicielem „starej szkoły”, którą reprezentuje m.in. Olof Landström czy znana wszystkim Tove Jansson. Ich kreska jest ulotna, postaci zdają się być ledwo naszkicowane, przez co widzimy je w ciągłym ruchu. „Dołek jest do kopania” był dla amerykańskiego ilustratora książką przełomową – jej sukces pozwolił młodemu Sendakowi rzucić etatowe zajęcie i, na nasze szczęście, całkowicie poświęcić się pracy ilustratora.

Książka Ruth Krauss to definicja świata w pigułce, który nigdy nie zostanie do końca zrozumiany i nazwany. Ale w końcu świat jest po to, aby go nieustająco odkrywać.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach