Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Teoria pana Alberta

Autorzy: , dodano Piątek, 12 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

CZYTAM SOBIE. FAKTY

"Teoria Pana Alberta" - poziom 1
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełło

"Mur" - poziom 2
Rafał Witek
ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka

CZYTAM SOBIE

"Franek i miotła motorowa" - poziom 1
Agnieszka Frączek
ilustr. Joanna Rusinek

"Kacper i Plaster" - poziom 1
Zofia Stanecka
ilustr. Agnieszka Żelewska

"Świąty Mikołaj" - poziom 3
Agnieszka Tyszka
ilustr. Diana Karpowicz

Wydawnictwo Literacki Egmont, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Przybywa nowych tytułów w wielokrotnie nagradzanej i szeroko rozpropagowanej akcji „Czytam sobie”. W serii „Fakty” pojawiła się „Teoria pana Alberta. O Albercie Einsteinie” a w kolekcji bajek, obok „Kacpra i Plastra”, „Franek i miotła motorowa”. Wymienione książeczki przeznaczone są dla czytelnika najmniej zaawansowanego, zatem ich autorki musiały się nieźle nagłowić, aby stworzyć wciągającą historyjkę bez dwuznaków i zmiękczeń, napisaną krótkimi zdaniami bez przeczenia „nie” oraz czasowników w formach bezosobowych. Jak z tego wybrnęły? Znakomicie! W przypadku opowieści o Einsteinie Anna Czerwińska-Rydel zmagała się nie tylko z wyśrubowanymi wymogami gramatycznymi i stylistycznymi tekstu, ale również z problemem skrótowego przedstawienia sylwetki oraz dokonań wybitnego fizyka. Ale czy dziecko poznaje założenia teorii względności? Nie, bo nie musi jej znać, ale kończy lekturę z przekonaniem, że ciekawość może prowadzić nie do piekła, ale do Nagrody Nobla.

Z kolei „Franek i miotła motorowa” to kontynuacja przygód kruka w pstrokatym odzieniu, który nie stroni od psot. Sądzę, że polubią go najmłodsi czytelnicy, bo ptaszek ma co rusz nowe pomysły, jest ciekawy świata i niezwykle aktywny. Gdy dosiada miotły wszyscy przed nim uciekają. Ciekawe dlaczego?

Polecam zajrzeć również na stronę internetową akcji „Czytam sobie”, pełną interesujących materiałów do czytania i oglądania. Dzieci znajdą tam kolorowanki z trollem Alojzym i innymi bohaterami, zawieszki na drzwi do wycięcia, wzór dyplomu dla czytelnika czy odznaki. Rodziców zainteresuje poradnik samodzielnego czytania, nauczycieli scenariusz zajęć lekcyjnych na podstawie książek Rafała Witka, wszystkich - wypowiedzi ekspertów, między innymi Katarzyny Kłosińskiej, Roberta Leszczyńskiego, Anny Komorowskiej na temat korzyści wynikających dla dziecka z samodzielnego czytania. Oczywiście na stronach akcji dostępne są wszystkie tytuły serii każdego z trzech poziomów. Warto zajrzeć.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • OKO