Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tuczarnia motyli

Autorzy: , dodano Środa, 28 stycznia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tuczarnia motyli"
Marcin Szczygielski
ilustr. Magda Wosik
Wydawnictwo Bajka, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wyobraźmy sobie, że pada śnieg. Najpierw się cieszymy - bo przecież bezśnieżne zimy oznaczają ponure zamieszanie w naturze. Śnieg pada, nie chce przestać - dzieci się cieszą z białej bajki, dorośli mniej. A w pewnym momencie, gdy mamy kłopoty z dotarciem w różne miejsca, kiedy trudno się ogrzać i doświetlić, już wiadomo, że na jakiś czas zawiesić trzeba porządek życia sprzed nastania śniegu. Marcin Szczygielski zaczyna swoją powieść od końca świata.

Majka, znana z "Czarownicy piętro niżej", znów jedzie do ulubionej ciabci Poli. Wykaprysiła sobie u rodziców wyjazd w sam koniec świata, to ma. Ale jak na opak, to na opak: na dworcu zamiast starej krewnej wita ją dziwna dziewczynka, a w mieszkaniu niesympatycznej Lili Monterowej też panoszy się jakiś dzieciak. Okazuje się, że dwie stare czarownice nadmiernie się odmłodziły, w dodatku ktoś wykradł Zdradliwe Lilie niezbędne do przywrócenia zwykłego stanu rzeczy. Przy rozbitych inspektach, w których rosły Lilie, czarownice znajdują błękitne skrzydełko motyla. Podobne barwy ma motyl zatopiony w bursztynowym wisiorku na szyi Majki. Trop prowadzi do starej nieużywanej szklarni.

A stamtąd młody czytelnik trafia w środek zaskakującej wojny czterech rodów o niezupełnie obco brzmiących nazwiskach. Pragnienie władzy, miłość, zdrada, bohaterstwo - ingrediencje dorosłej prozy autor zmieszał tak, że napędzają książkową historię. Zarazem jednak wykrzywił je karykaturalnie. To, co było źródłem wzruszeń, za chwilę zrodzi śmiech - bo przecież to epopeja groteskowa, w rozmiarze mini i jednak w powieści dla dzieci.

Bardzo udana jest ta gra proporcjami. W wymiarze fabuły obserwujemy eskadry bojowe, motylołaki i bojowe larwy, pokolenia wojowników trwające tyle, co mgnienie motylego życia. W wymiarze idei zaglądamy do tygielka mitu założycielskiego mikroskopijnych społeczności, widzimy upadek monarchii i ustanowienie demokracji. A w centrum tajemnica prababki Niny.

Marcin Szczygielski jest jednym z najlepszych twórców historii dla dzieci. Pomysły ma błyskotliwe, zapisuje je bardzo dobrym, obrazowym i dowcipnym językiem. Bohaterowie są wyraziści - tym jasnym poświęca tyle samo pisarskiego entuzjazmu, co postaciom mniej sympatycznym (Lila Monterowa!). Humor jest inteligentny, czasem zjadliwy (dzieci przyklasną pomysłowi, dorośli się zastanowią nad szkołą, która skutecznie naucza dopiero, kiedy wywrócona jest na opak). Mógłby autor oszczędzić dzieciom jednej - dwu niewielkich narratorskich przemów.

W beczce pochwalnego miodu znajdzie się jednak łyżka dziegciu. Perfekcyjnym otwarciom nie towarzyszą u Szczygielskiego równie satysfakcjonujące zamknięcia historii. Te świetnie rozwinięte wątki trzeba w pewnym momencie zebrać i zakończyć. Pod koniec powieści akcja niemożebnie przyspiesza, wydarzenia następują po sobie błyskawicznie. Od rozsmakowania czytelnik przechodzi do pośpiesznego przełykania partii tekstu.

Niemniej małym czytelnikom, którzy czekają na każdą kolejną jego powieść, Szczygielski zafunduje pełne pasji godziny.

Alicja Szyguła

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic