Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

ArcyBolek

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 września 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"ArcyBolek"
Joanna Olech
ilustr. Iwona Cała
Wydawnictwo Muza, 2014
seria: Poczytajki Pomagajki


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"ArcyBolek" Joanny Olech, z il. Iwony Całej to książka o pochodzącym z rodziny alkoholowej nieśmiałym chłopcu o imieniu Bolek i jego kolegach ze szkoły. Dzieci instynktownie wyczuwają, że Bolek jest inny, nic dziwnego, że nikt nie chce się z nim zaprzyjaźnić. Pewnego dnia tata Mani dostrzega, że Bolek wspaniale rysuje i zachęca i jego, i swoją córkę do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Więc jest to też opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie i sprawiedliwości. A przede wszystkim o tym, że każdy z nas ma jakiś talent i że warto go w sobie odszukać, bo... podobnie jak inni bohaterowie serii: Nieśmiałek, Dokuczalska, Chorowitek czy Gadulska, każdy jest ważny!

"ChoroWitek" Agnieszki Kalugi, z il. Marianny Jagody to książka o pewnym chłopcu, który miał pecha, bo często chorował i nie chodził do szkoły, a bardzo tego chciał. I o tym, że w takiej sytuacji trudno jest nawiązać prawdziwą przyjaźń. A przede wszystkim o tym, że zawsze warto próbować.

"Nieśmiałek" Sylwii Chutnik, z il. Jony Jung to książka o pewnym bardzo, bardzo nieśmiałym chłopcu. I o pewnej mądrej nauczycielce, która umiała dostrzec talent swojego ucznia i nie kazała mu odpowiadać pod tablicą. O tym, że nawet ktoś bardzo wstydliwy może mieć wielu przyjaciół. I że każdy ma coś ciekawego do powiedzenia, nawet jeśli nie lubi tego robić na głos. A przede wszystkim o tym, że każdy z nas ma jakiś talent i że warto go w sobie odszukać.

"Sama. Listy z piwnicy" Grzegorza Kasdepke, z il. Kasi Kołodziej to książka o pewnej bardzo samotnej dziewczynce, której rodzice są w separacji. O jej mamie, która nie umie sobie poradzić z samotnością. O tacie, do którego Sama bardzo tęskni. I o tym, że czasem zabawki są lepszymi przyjaciółmi niż dorośli. A przede wszystkim o tym, że czasem warto powiedzieć przepraszam.

Sylwia Chutnik, Grzegorz Kasdepke, Joanna Olech, Agnieszka Kaluga oraz wielu innych twórców zaangażowało się w opracowanie publikacji kształtujących charakter najmłodszych czytelników. Cztery pierwsze książki z serii „Poczytajki pomagajki” ukażą się już 10 września.

Bohaterowie tych historii to dzieci jakich wiele. Bolek pochodzi z rodziny alkoholowej; jest biedny i wycofany, a przez to nielubiany przez kolegów. Rodzice pewnej dziewczynki są w separacji, co sprawia, że czuje się ona bardzo samotna. Witek ma problem z powrotem do szkoły po długiej i ciężkiej chorobie. Nieśmiałek ma talent matematyczny, ale nie radzi sobie z odpowiedziami pod tablicą. Bolka, Samą, Witka i Nieśmiałka dzieci spotkają w kolejnych tomach „Poczytajek pomagajek”. Może się też złożyć tak, że mali czytelnicy sami przypominają fikcyjnych bohaterów albo mają podobnych kolegów. Czytanie ma im pomóc poradzić sobie z trudnościami, które czekają w codziennym życiu, i zrozumieć swoje uczucia. 

„ArcyBolek”, „Nieśmiałek”, „ChoroWitek” i „Sama” to cztery pierwsze tomy z serii „Poczytajki pomagajki”. Każda książka została napisana i zilustrowana przez inny duet autorsko-ilustratorski. Do współpracy zaproszeni zostali cenieni polscy twórcy książek dla dzieci, ale także ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z pisaniem dla najmłodszych. Każdy tom to również historia innego dziecięcego bohatera.

Celem serii jest wsparcie dzieci, szczególnie w przełomowych dla nich momentach: kiedy sytuacja w rodzinie jest napięta, gdy z domowego zacisza trafiają do środowisk szkolnych lub przedszkolnych oraz gdy spotykają rówieśników, którzy różnią się od nich i których zachowania czasem trudno zaakceptować. Dzięki „Poczytajom pomagajkom” dzieci zrozumieją, że każdy ma jakieś umiejętności czy talent, które warto odkrywać i rozwijać. Że nad swoim charakterem można pracować. Że zmiany sprawiają, iż nasze życie jest ciekawsze. Że osoby, które początkowo wzbudzały niechęć lub niepokój, okazują się najlepszymi przyjaciółmi.

Autorzy opowiadań często czerpali z doświadczeń własnych lub swoich dzieci. Agnieszka Kaluga w swojej działalności spotyka dzieci walczące z rakiem, a synek Sylwii Chutnik był nieśmiały. Seria została wysoko oceniona przez psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską.

O autorach czterech pierwszych tomów:

Sylwia Chutnik, autorka „Nieśmiałka” – kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, uznana pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, stoi na czele fundacji MaMa zajmującej się prawami matek, w 2009 roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki.

Grzegorz Kasdepke, autor „Samej. Listy z piwnicy” – autor książek dla dzieci i młodzieży, z wykształcenia dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, laureat wielu prestiżowych nagród dla autorów książek dla dzieci. 

Agnieszka Kaluga, autorka „ChoroWitka” – autorka wielokrotnie nagradzanego bloga Zorkownia, pisarka, polonistka z wykształcenia; pracuje jako wolontariuszka w hospicjum, gdzie pomaga nie tylko pacjentom, ale także osobom próbującym poradzić sobie ze stratą bliskich.

Joanna Olech, autorka „ArcyBolka” – z wykształcenia graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, o literaturze dziecięcej pisze m.in. dla „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”; laureatka wielu prestiżowych nagród dla autorów książek dla dzieci, współautorka podręczników do języka polskiego, ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Arctic