Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Antonino ze snu w sen

Autorzy: , dodano Piątek, 28 listopada 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Antonino ze snu w sen"
Juan Arjona
ilustr. Lluïsot
przeł. Beata Haniec
Wydawnictwo Tako, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Życie wewnętrzne Antonina jest zachwycające. Skąd w jego głowie biorą się takie refleksje? Skąd jego umysł produkuje tyle snów? W jaki sposób udaje mu się tak sprawnie ułożyć czynności całego dnia w spójny ciąg przyczynowo-skutkowy? W końcu jest nadal zupełnie zwykłym, niewysokim człowieczkiem, który przyjaźni się z Niedźwiedziem.

"Tam i z powrotem" to dość daleka droga. A przynajmniej jej pierwsza połowa, bo powroty są zawsze łatwiejsze. Antonino nawet na chwilę nie traci rezonu i nie popada w otchłań wątpliwości. Jego działania to popis logiki i ciągu przyczynowo-skutkowego przepełnionego empatią i niespożytą energią. Wszystko ma tu sens, swój cel. Kiedy jest pora obiadu Antonino łowi ryby. Na podwieczorek zdobywa miód, bo wie, że jego przyjaciel uwielbia go pasjami. Kiedy przychodzi pora na sen Niedźwiedź pada ze zmęczenia i kładzie się do łóżka, a niezmordowany Antonino udaje się na księżyc, aby zapalić go i przynieść sny. I kiedy księżyc świeci, a Niedźwiedź śpi, Antonino leży w łóżku, ma zamknięte oczy i może nawet też śpi, ale intensywnie przy tym śni. Nawet w nocy, we śnie, Antonino krąży tam i z powrotem, tam i z powrotem, przeskakuje ze snu w sen. Nawet wtedy rozpiera go energia. Śni, że ratuje mieszkańców wioski przed krowożerczym potworem i kiedy już jest na ostatniej prostej, żeby go pokonać, w jego śnie pojawia się Niedźwiedź. To jego pora aktywności, ale aktywności specyficznej. Otóż Niedźwiedź przedostaje się do snów Antonina, aby pomóc mu rozwiązać jego problemy. Jest to sprzeczne z zamiarami naszego bohatera. No właśnie, bohatera – jak ma nim zostać, skoro w bohaterskich czynach wyręcza go jego przyjaciel? Jak ma zdobyć splendor i chwałę, kiedy to Niedźwiedź próbuje ocalić ludzkość?

Przyjaźń Antonina i Niedźwiedzia pokazuje jak silna więź potrafi się zawiązać pomiędzy zupełnie różnymi od siebie jednostkami. Po pierwsze – jest to przyjaźń międzygatunkowa. Po drugie – przyjaźń osobowości, które różnią się od siebie temperamentem. Antonino jest empatyczny, aktywny, nie boi się wyzwań, jest człowiekiem czynu. Niedźwiedź jest równie empatyczny, ponadto lubi korzystać z przyjemności, jakie oferuje życie, jest beztroski. Razem tworzą parę przyjaciół, którzy idealnie się uzupełniają i choć dochodzi między nimi do nieporozumień, nie wpływa to na jakość ich relacji – dzięki temu uczą się tolerancji, definiowania własnych potrzeb, szacunku dla własnej relacji. Jest ona tym silniejsza, że przez wszystko przechodzą razem.

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną