Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gimnazjum. Najgorsze lata mojego życia

Autorzy: , dodano Środa, 16 lipca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Gimnazjum. Najgorsze lata mojego życia"
James Patterson, Chris Tebbetts
przeł. Magda Szysz,
ilustr. Laura Park
Wydawnictwo Albatros, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

James Patterson jest bestsellerowym amerykańskim autorem powieści sensacyjnych i kryminalnych dla dorosłych, jednak pisze także dla młodzieży. W Polsce ukazały się 4 części poczytnej serii dla starszych nastolatków "Maximum Ride", opowiadającej o losach pięciorga młodych istot (hybryd ptaka i człowieka), będących wynikiem eksperymentu laboratoryjnego.

Młodsi czytelnicy w Polsce mogą przeczytać dwie książki: "Czarownica" (luty 2014) i "Gimnazjum. Najgorsze lata mojego życia" (maj 2014), wydane przez Wydawnictwo Albatros.

Tematem najnowszej książki Jamesa Pattersona dla dzieci jest przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum. Jednak trzeba pamiętać, że fabuła jest osadzona w realiach amerykańskich, które różnią się od polskich. W USA przejście do Middle School (odpowiednika naszego gimnazjum) odbywa się 2-3 lata wcześniej niż w Polsce. Bohater tej książki Rafe Khatchadorian - nowy uczeń gimnazjum - ma zatem 10 lat. Jest to istotne, gdyż właśnie do czytelnika w tym wieku jest dostosowana ta propozycja wydawnicza. Książka ma krótkie rozdziały, a liczne czarno-białe ilustracje są stylizowane na komiksowe rysunki, wykonane ręką dziecka. Natomiast polski tytuł może sugerować, że jest to lektura skierowana do gimnazjalistów, czyli w naszych warunkach młodszych nastolatków w wieku 13-15 lat. Obawiam się, że może to być źródłem rozdźwięku między oczekiwaniami polskich czytelników a rzeczywistym poziomem książki. Z książek o szkolnych perypetiach pozycja ta leży pomiędzy serią o Mikołajku a serią o Adrianie Mole'u, jednak ewidentnie bliżej jej do serii o Mikołajku.

Autor podejmuje tematykę opisu życia szkolnego umęczonych klientów systemu edukacji państwowej. Rozwija on konsekwentnie metaforę szkoły jako więzienia - nauczyciele są strażnikami, a uczniowie więźniami zakładu karnego. Jest to system najwyższej opresji, a sam budynek szkoły zdaje się pamiętać czasy niewolnictwa i takież tradycje kultywować.

Nasz bohater - Rafe znajduje się w ciężkim momencie życia. Oto zaczyna edukację w gimnazjum, wśród obcych nauczycieli oraz uczniów i zanosi się na to, że jeden z nich - osiłek Miller Killer - obrał słabszego Rafego za cel napaści. Rafe jednak postanawia się bronić, a jak wiadomo, najlepszą obroną jest atak - chłopiec zatem wymierza go w cały wadliwy według niego system - szkołę. Krok po kroku obmyśla wraz ze swym przyjacielem Leo operację RAFE (Rules Aren't For Everyone - zasady nie są dla wszystkich). Postanawia złamać po kolei wszystkie zasady z kodeksu uczniowskiego. Za złamanie każdej z nich Rafe przyznaje sobie punkty. I w tej grze osiąga noty odwrotnie proporcjonalne do szkolnych ocen.

Rafe jednak chciałby, aby łamanie zasad nie krzywdziło nikogo innego - szczególnie jego własnej mamy. I tu odsłania się przed nami drugie, bardziej bolesne źródło kłopotów młodego człowieka - życie rodzinne. Rafego i jego młodszą siostrę wychowuje samotnie ich matka Jules. Sytuację pogarsza fakt, że do ich domu wprowadza się nowy partner mamy, który przez dzieci nazywany jest Niedźwiedziem. Niedźwiedź pozwala łaskawie, aby Jules utrzymywała go, ogląda za to pracowicie telewizję popijając napojem w puszce zoom. Jest szczerze i z wzajemnością znienawidzony przez parę rodzeństwa.

Wybryki Rafego, które zrazu wydają się buntem przeciwko nudzie szkolnej, okazują się wołaniem dziecka o pomoc. Książka imituje tekst wraz z obrazkami autorstwa dziecka - to Rafe ma tutaj głos. Pod przykrywką humorystycznego języka i zabawnych sytuacji, będących konsekwencjami psot, dziecko opowiada swą historię - o konieczności ratowania siebie i własnej rodziny.

To godna polecenia lektura wakacyjna (mamy wszak lato). Ta książka pozwoli odreagować stresy związane ze szkołą, ale też przemyca głębsze prawdy o granicach wolności człowieka, odnajdywaniu własnej drogi, stawianiu granic między sobą a innymi.

Ewelina Rąbkowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • czaple