Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ciekawski George puszcza latawiec

Autorzy: , dodano Piątek, 26 września 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ciekawski George puszcza latawiec"
Margret i H.A. Rey
przeł. Anna Kozanecka
Wydawnictwo Modo, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Marka: "Ciekawski George" nie jest tak silna w Polsce jak w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. We wspomnianych krajach brązowa małpka i jej pan w żółtym kapeluszu są postaciami kultowymi, choć oryginalne przygody, co ciekawe, napisane były w języku francuskim, a zwierzątko nazywało się wpierw Fifi, potem Zozo (by uniknąć skojarzenia z królem Jerzym VI). W Stanach produkuje się pluszaki z podobiznami Georga i Teda, gry komputerowe, kubeczki i inne gadżety. Wspomina o Ciekawskim George nawet pierwszoplanowy bohater filmu Roberta Zemeckisa Forrest Gump, grany brawurowo przez Toma Hanksa. U nas nie ma jeszcze takiego rozgłosu wokół wspomnianych postaci, chociaż znają je rodzime kilkulatki z dostępnych w telewizji czy na platformie You Tube filmów animowanych. Domyślam się, że najmniej przedszkolaków zna George z siedmiu książek, napisanych przez małżeństwo Reyów w połowie ubiegłego wieku. Właśnie te tytuły konsekwentnie od paru lat publikuje, w postaci papierowej i audiobooka, oficyna Modo.

Trudno odmówić afrykańskiej małpce mieszkającej w wielkim mieście wdzięku. Ładnie wygląda i ładnie psoci. Zachowuje się jak mały dzieciak, z właściwą dla tego wieku ciekawością, energią oraz naiwnością. Jego zachowanie jednocześnie rozczula, rozbawia, zaskakuje, ale i napawa lękiem, co też taki maluch może jeszcze zrobić. George aktywnie testuje rzeczywistość, która raz po raz wymyka się mu spod kontroli. Piłka wypada przez okno, królik ucieka z klatki, a latawiec? A że z tych eksperymentów wynikają ciągle problemy, to nic nie szkodzi. George zawsze daje sobie radę, nie bez łez i pomocy dorosłych.

Mówiąc szczerze historyjka o Georgu i puszczaniu latawca mniej mnie fascynuje niż pogmatwane losy małżeństwa autorów książki. Chętnie poznałabym szczegóły biografii pary niemieckich Żydów, którzy na skonstruowanych przez siebie rowerach uciekali z Francji do Brazylii. Opowieści o małpce, cóż, są po prostu sympatyczne i ładnie zilustrowane kredkami i akwarelą, za to przygody Reyów wydają się być niezwykle frapujące, wręcz sensacyjne. Ale to przecież nie dla mnie przeznaczona jest lektura z ciekawskim małpiszonem w roli głównej, tylko dla czytelników, którym małpie figle w głowie.

Schemat fabularny "Ciekawskiego George" jakkolwiek harmonijny, dobrze zrealizowany i przynoszący dzieciom wiele przyjemności wydaje mi się nieco wyblakły, a przygody małpki niedzisiejsze. Mimo tego zachęcam do kontaktu z lekturą, gdyż jest to spotkanie z klasyką literatury dla niedorosłych.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Żółwik
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook