Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sen, który odszedł

Autorzy: , dodano Wtorek, 23 marca 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Sen, który odszedł"
Anna Onichimowska
ilustr. Krystyna Lipka-Sztarbałło
Wydawnictwo Ezop, 2001

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kto dogoni Sen, kto…?

Przeczytałam i… pozazdrościłam autorce Annie Onichimowskiej takiej fantazji, czy może takich snów. Książka dla dzieci, napisana jak powieść drogi, pochłonęła mnie zupełnie! Siedziałam z wypiekami na twarzy i nie mogłam się doczekać, nie tylko tego, co przydarzy się bohaterom na następnej stronie, ale też jak zostało to zilustrowane. Zawsze ciągnęło mnie do wątków onirycznych w literaturze, a tym razem zetknęłam się z oniryzmem w jego najczystszej i najpiękniejszej postaci, w dodatku opisanym zmysłowym, metaforycznym językiem.

Kilkuletni Tomek nie może zasnąć, więc namawia swojego pluszowego przyjaciela – zająca Filipa do pogoni za snem. Wyruszają w daleką i niełatwą podróż, pełną zupełnie nieprzewidywalnych przygód i zwrotów akcji. Włos mi się zjeżył na głowie, gdy spotkali się z groźnym Policjantem, a błogość spłynęła mi na serce, gdy pojawiła się Babcia z jakże typowym dla babć pytaniem: „Nie jesteście czasem głodni?” Jest i gadający Kot, który ze snem nie ma żadnych problemów, gdyż wystarczy, że zwinie się w kłębek. No, ale nie każdy ma ogon! Kot jest tu kluczową postacią, gdyż wskazuje kierunek dalszej wędrówki. Postaci jest więcej, a niektóre są wielce tajemnicze, jednak nie chcę zdradzać wszystkiego. Po dwóch szalonych jazdach pociągiem nasi mali bohaterowie szczęśliwie lądują w łóżku, z którego tak naprawdę wcale nie wyszli!

Tak wiele się dzieje rzeczy nieprawdopodobnych, a czasem tak bardzo prawdopodobnych w snach – jeśli tylko tego zapragniemy, jeśli tylko damy się ponieść fantazji. Tejże fantazji można również pozazdrościć autorce ilustracji, pani Krystynie Lipce-Sztarbałło. Cała książka (poza ostatnią stroną, ale ona należy już do innej „rzeczywistości”) utrzymana jest w tonacji niebiesko-granatowo-czarnej, bo też i akcja dzieje się przecież w nocy. Taki zabieg dodaje swoistej głębi i tajemniczości obrazkom, tak niewiele w nocy można dostrzec… Doskonale pokazane są emocje na twarzach bohaterów, którzy z reguły są sympatyczni, choć wielkich sów można się przestraszyć… Niewiele też potrzeba, by uruchomić własną wyobraźnię. Po tej książce od razu chciałoby się zapaść w głęboki sen i dośnić ciąg dalszy. To jest idealna lektura na dobranoc, a autorka dedykuje ją: „Dla śpiochów, którzy mają piękne i dziwne sny oraz tych, którzy za snami tęsknią”.

Sama książka, a szczególnie ilustracje doczekały się kilku nagród w 2001 roku.

Agata Hołubowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Żółwik
 • Arctic
 • OKO