Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Noga w szufladzie

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 14 lipca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Noga w szufladzie, czyli domowa historia szpiegowska"
Ewa Nowak
projekt graf. Marcin Trepczyński
Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zawsze z niecierpliwością czekam na nowe książki Ewy Nowak. Od lat udowadnia, że umie pisać dla młodzieży i dla nieco młodszych czytelników również. Tymczasem "Nogą w szufladzie" autorka wprawiła mnie w małą konsternację.

Książka inauguruje serię "Akademia szpiegów" wydawnictwa Czarna Owieczka. Póki co nie wiadomo, jakim tropem pójdą dalsze tytuły i do kogo będą skierowane. Mentalność głównego bohatera sugeruje, że "Noga w szufladzie" adresowana jest do kilkuletnich chłopców. Wydawnictwo wskazuje jednak wiek docelowy odbiorców na 9 lat plus. Fabuła książki w przeważającym stopniu rozgrywa się w wyobraźni głównego bohatera, który tworzy iluzoryczny świat mafii i tajnych agentów, wykorzystując w tym celu dziecięce zabawki. Zestawienie scenerii żywcem wziętej z filmów dla dorosłych słabo koresponduje z typowo dziecięcym światem zabawy. Nie wiem czy przeciętnego 10-latka nie znudzi nieco infantylna historia, mam również nadzieję, że nadal istnieją gdzieś 7-latkowie, którym trudno będzie zrozumieć aluzje do filmów szpiegowskich i zidentyfikować się z Mieszkiem - fanem "Gwiezdnych wojen" i gry Fifa na X- boksie. Przypadek mojego 7-letniego syna, któremu większość odniesień do filmów i gier musieliśmy tłumaczyć, pokazuje, że jest to możliwe. Sama z dużym zainteresowaniem obserwowałam głównego bohatera i jego maniakalne wręcz zatopienie w świecie agentów i szpiegów.

Książka ma również drugie, nieco dydaktyczne dno, idące w sukurs współczesnym trendom w wychowaniu. Okazuje się bowiem, że najlepszymi kompanami na wskroś chłopięcych zabaw mogą być dziewczęce lalki. To one wcielają się w role licznych sobowtórów legendarnej Maty Hari i świetnie wypełniają swoją misję. Nieco wstydliwy trup z szafy staje się najbardziej pożądanym marzeniem wszystkich chłopięcych bohaterów książki, przekonując czytelników, że każda zabawka daje nieograniczone możliwości zabawy bez względu na przypisaną jej płeć. Ciekawe, że światłej skądinąd idei równouprawnienia towarzyszy pobłażliwy stosunek do płci pięknej, który najjaskrawiej wyraża się w sposobie, w jaki główny bohater i jego tata traktują mamę. Z książki dowiemy się, że kobiety nie znają się na męskich zabawach i ciągle myślą tylko o sprzątaniu, dbaniu o sylwetkę lub relaksujących kąpielach, więc najlepiej umiejętnie ich unikać i niczego nie tłumaczyć. W pozytywnym świetle przedstawiona jest jedynie mama Franka, ale chyba tylko dlatego, że wykonuje męski zawód i zna się na różnych istotnych sprawach, na przykład na budowie mostów. Chociaż i ona czasem każe jeść jarzynową zupę.

"Noga w szufladzie" broni się dzięki nienagannemu stylowi i dobremu tempu opowiadania. Dobrze skonstruowana fabuła i żartobliwe zakończenie sprawiają, że książkę czyta się lekko, nawet mając u boku 7-latka, dla którego główny bohater i jego świat są trochę z innej planety.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • OKO
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną