Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Emma chce grać jazz

Autorzy: , dodano Środa, 9 lipca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Emma chce grać jazz"
Przemysław Wechterowicz
ilustr. Anna Nowocińska-Kwiatkowska
Wydawnictwo Skrzat, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Emma to mała małpka, którą poznajemy w momencie, kiedy musi podjąć pewną bardzo ważną decyzję. Pani w szkole spytała ją, kim chciałaby zostać gdy dorośnie. Emma nie od razu odpowiedziała, najpierw się zmartwiła brakiem wizji swojej przyszłości. Myślała, myślała, aż w końcu wymyśliła: chciałaby grać jazz! A skoro jest plan, trzeba go zrealizować. Razem z przyjaciółmi zakłada zespół o nazwie Emma & Friends Jazz Band i marzy o karierze. Rodzice Emmy początkowo są zadowoleni z planów małej Emmy, ale do czasu. Małpkę coraz bardziej zaczynają pochłaniać próby i opuszcza się w nauce. A skutek tego może być jeden: małpka musi zaprzestać prób i zająć się nauką. Emma martwi się, co będzie z zespołem, wspólnym graniem i spełnieniem wielkiego marzenia? Przed nią niełatwe wybory, których wcześniej czy później musi dokonać…

Nowa książka Wechterowicza traktuje o marzeniach, ich spełnianiu, szukaniu swojej drogi w życiu i wytrwałym – choć często mozolnym - dążeniu do celu. Autor pokazuje, że cena za spełnione marzenia bywa czasem wysoka, ale warto o nie walczyć. Niekiedy trzeba pójść na kompromis, a czasami po prostu dorosnąć. Trzeba pamiętać o tym, by nie palić za sobą mostów i słuchając głosu serca posłuchać też tego, co podpowiada rozum. I mimo że chciałoby się poświęcić pasji bezgranicznie - trzeba umieć pogodzić ją z obowiązkami. Książka pokazuje też, że czasami warto posłuchać tego, co mają do powiedzenia rodzice, choć czasami wydaje nam się to kompletnie bez sensu, zwłaszcza zakazy i nakazy. Autor pokazuje, jak piękna jest przyjaźń i jak wiele dobrego wnoszą do naszego życia prawdziwi przyjaciele.

Książka jest starannie i solidnie wydana: twarda oprawa, szycie, całostronicowe kolorowe ilustracje. Ich autorką jest Anna Nowocińska-Kwiatkowska, znana ze współpracy z Wechterowiczem przy książce "Każdy kot ma dwa końce". Jej rysunki są bardzo charakterystyczne, rozpoznawalne. Ilustratorka wykonuje również animacje i do kreskówki właśnie są podobne ilustracje w "Emmie...". A dzieje się na nich bardzo dużo, one aż pulsują emocjami, kolorami, muzyką, kształtami. Można odnieść wrażenie, że autorka rysowała wsłuchując się w szalone dźwięki jazzu. Kolory i wzory doskonale oddają gorący klimat Afryki, gdzie mieszka małpka. Natężenie barw i rozmieszczenie współgra z emocjami bohaterów książki. Oglądamy świat Emmy z jej perspektywy – małego dziecka – i jest to często żabia perspektywa. Dlatego rodzice są tacy wielcy i nie mieszczą się w kadrze, w zasadzie składają się z nóg i tułowia. Autorka bawi się czcionką, rozsypując zdania i wyrazy, wyróżniając kolorem i większą czcionką fragmenty, na które trzeba zwrócić uwagę, które przekazują cos istotnego.

Warto zajrzeć przed lekturą "Emmy…" na blog Przemysława Wechterowicza. Pisze on tam, że opowieść o małpce jego pierwszą książką, zawierającą treści pedagogiczne. Są one czytelne i mogą prowokować do dyskusji z małymi czytelnikami: o tym, co chcieliby robić w przyszłości, o marzeniach, emocjach towarzyszących wyborom. Myślę, że każdy czytelnik odnajdzie w historii Emmy cząstkę siebie i przesłanie skierowane tylko do niego.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej