Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cześć, wilki!

Autorzy: , dodano Czwartek, 5 lutego 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Cześć, wilki!"
Dorota Kassjanowicz
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jedenastoletni Filip marzy o normalnej rodzinie. Uwikłany w niekończące się spory i pretensje stale zapracowanych rodziców, szuka bezpiecznego schronienia przed ekranem komputera. Niespodziewanie dla samego siebie odkrywa pokrewną duszę w osobie swojej ciotki - pisarki, która nie tylko znajduje czas na rozmowę, ale również inspiruje chłopaka do zabawy słowami, namawia do otwarcia na świat fantazji i zachęca do literackich prób.

„Cześć, wilki!” to książka z pogranicza snu i jawy, w której świat wyobraźni głównego bohatera jest równie istotny, co rzeczywiste wydarzenia. Zatarcie granicy między tym, co prawdziwe i zmyślone, narasta wraz z postępem fabuły, w efekcie tworząc spójny obraz, w którym fikcyjne wydarzenia stają się komentarzem do rzeczywistych sytuacji.

Obraz wydaje się być słowem-kluczem na opisanie sposobu, w jaki autorka buduje całą narrację w powieści. „Cześć, wilki!” oddziałują na czytelnika serią obrazów, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Czytelnik czuje się jak w teatrze. Chłonie obrazy, ale uchwycenie całości wydaje się wręcz niemożliwe. Koniec przedstawienia nie przynosi oczekiwanej pointy.

Książka napisana w nurcie literatury antypedagogicznej niesie bardzo duży ładunek emocjonalny, który nie znajduje odpowiedniej przeciwwagi w zaspokojeniu poczucia bezpieczeństwa czytelników. Trudno je znaleźć w końcowej scenie, która nie daje jasnej odpowiedzi na dręczące bohatera wątpliwości. Kassjanowicz między wierszami przemyca pozytywne komunikaty, bazujące na psychologicznych hasłach budowania poczucia własnej wartości i wzmacniania wewnętrznego „ja”. Co jakiś czas w tekście pojawiają się zdania typu: „I ważne jest, czego nie chcesz”, „(…) bo to ważne, czy chcesz czy nie”, „Ważne, żebyś ty sam wiedział, kim jesteś”. Niestety umykają przy szybkiej lekturze i w efekcie nie osiągają zamierzonego, jak przypuszczam, celu.

Kassjanowicz nie daje również czytelnikowi przyjemności stopniowego poznawania bohatera. Filip, z którym żegnamy się na ostatniej stronie nie jest lepiej znany i bardziej lubiany od tego, którego poznaliśmy na początku. Również jego literacka przemiana z nałogowego gracza komputerowego w domorosłego pisarza nie jest dostatecznie przekonująca.

Czy „Cześć, wilki!” sprawdzi się zatem, jako książka dla młodego odbiorcy? Czy będzie wystarczająco autentyczna? Czy wreszcie Filip jest bohaterem, z którym można się utożsamić? Osobiście wątpię.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną