Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pasażer nie z tej ziemi

Autorzy: , dodano Piątek, 27 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Pasażer nie z tej ziemi"
Kalina Jerzykowska
ilustr. Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo Literatura, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Głównego bohatera książki, około dwunastoletniego Michała, poznajemy w drodze z Pacanowa do Krakowa. Właśnie jedzie wraz z klasą Va na wycieczkę „Szlakiem Kornela Makuszyńskiego” . Jest wściekły na najlepszego kolegę, Jacka, bo ten wybrał się na Zieloną Szkołę z Miłką, skazując Michała na samotne zwiedzanie.

Zapada noc. Nastolatek podsypia kołysany przez jednostajny warkot autobusowego silnika, gdy nagle przysiada się do niego tajemniczy gość. Wygląda jak ktoś nie z tej epoki: ubrany w surdut, na głowie cylinder, na ustach „tak zwany życzliwy uśmiech”. Nieproszony zagaduje chłopca, któremu zupełnie nie w smak gadanie z obcym. Ale wkrótce Michał wciąga się w rozmowę o rzeczach i sprawach z czasów, gdy nie było Internetu, ani nawet telewizora, do kolegi mówiło się per pan, a piłkę robiło się ręcznie, i to na kilka sposobów. Jak można się domyślić nieznajomym jest Kornel Makuszyński.

Nocne rozmowy z „pasażerem nie z tej ziemi”, przypominające czasami filozoficzne dysputy, jakie wiódł ze swoimi uczniami Sokrates, to wątek główny rzeczonej fabuły. Oprócz tego autorka „Widm z ulicy Wydmowej …” rozwija motyw wspomnianego konfliktu między Michałem i Jackiem. W trakcie lektury dowiadujemy się szczegółowo, dlaczego Jacek z Miłką wyjeżdżają na Zieloną Szkołę, kto napisał ohydne listy poróżniające przyjaciół, i jaki mieli w tym udział Ruda, Kluch oraz „niepokojące spojrzenie” Laury Kiełbikówny.

Interesująco i niestereotypowo rozwijają się wydarzenia w „Pasażerze…”, i to zarówno na poziomie treści, jak i formy. Rozmowa miedzy pisarzem a nastolatkiem, która początkowo nie ma nic wspólnego z teraźniejszością, zaczyna wpływać na rzeczywiste losy bohaterów, odsłaniać ich tajemnice i trudności. Cała historia wydaje się być coraz bliższa nastoletniemu czytelnikowi. Z kolei Makuszyński ze staromodnego dziwaka przemienia się w doświadczonego, mądrego, pełnego humoru człowieka.

Kalina Jerzykowska, autorka piosenek, scenariuszy teatralnych, wierszy i poczytnych powieści dla dzieci i młodzieży, stworzyła ciekawą, ambitną fabułę popularyzującą osobę i twórczość Kornela Makuszyńskiego. Przy czym portret pisarza, jaki wyłania się z recenzowanej lektury jest nie tylko barwny, ale również zaskakujący - szczególnie dla tych czytelników, który Makuszyńskiego znają wyłącznie z "Koziołka Matołka" czy przygód Małpki Fiki Miki. Autorka zręcznie wplotła w opowieść najważniejsze, a zarazem najbardziej pasjonujące wątki z życia literata ze słońcem w herbie. Świat poety i gawędziarza, opowiadany językiem z początku XX wieku: rozbudowanymi zdaniami, w sposób czasem podniosły, czasem ironiczny, wydaje się być z jednej strony staroświecki i nudny, z drugiej - pociągający, żywy, pełen niesamowitych przygód. Z pewnością jednak wymagający od nastoletniego Michała wyobraźni, znajomości historii literatury, a rozmowa z tak niezwykłą osobą koncentracji uwagi i inteligencji.

Dowcipne ilustracje Katarzyny Kołodziej świetnie dopełniają, ale też interpretują tekst powieści, pełen historycznych oraz literackich odniesień. Wpuszczają trochę powietrza do gęstych dialogów, szczególnie w pierwszej części książki. Poza tym, co ciekawe, raz mają formę kleksa, raz konturowego obrazka z zeszytu szkolnego, a raz pełnostronicowej, zróżnicowanej tonalnie, czarno-białej grafiki. Jestem przekonana, że bez ilustracji ta wymagająca książka byłaby trudniejsza w odbiorze, podobnie, gdyby autorka nie zdecydowała się umieścić przypisów oraz nie rozwinęła cytatów.

Czy wycieczka „Szlakiem Kornela Makuszyńskiego” może być dla dzisiejszych młodszych nastolatków interesująca? Czy „Szatan z siódmej klasy” lub „Panna z mokrą głową” – teksty napisane w Dwudziestoleciu Międzywojennym mają współcześnie siłę oddziaływania? Sprawdźcie na dzieciach, najlepiej w drodze do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie lub Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik