Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lilka i wielka afera

Autorzy: , dodano Piątek, 23 stycznia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Lilka i wielka afera"
Magdalena Witkiewicz
ilustr. Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kolejne serie przygód dziewczęcych bohaterek zyskują wiernych czytelników. Między innymi "Zosia z ulicy Kociej" Agnieszki Tyszki, "Basia" Zofii Staneckiej czy "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn" Agnieszki Mielech. Tym razem Lilka, dziewięciolatka z charakterem, walczy o naszą sympatię. Młodzi czytelnicy już po raz drugi spotykają się z nią i jej rodzeństwem: Wiktorią (lat czternaście) i Mateuszem vel Matewką (lat sześć).

Fabuła książki "Lilka i wielka afera" rozpoczyna się, podobnie jak w pierwszej części serii autorstwa Magdaleny Witkiewicz ("Lilka i spółka"), na początku wakacji. Lilka i jej rodzeństwo wyruszają w upragnioną podróż do Amalki, wsi położonej na Pojezierzu Kaszubskim, nad jeziorem Gowidlińskim. Ma to być podróż „kształcąca”. Autorka wplata w fabułę informacje o regionie (legenda kaszubska o Gowidzie, haft kaszubski), a także przesłanie ekologiczne. Opowieść przesycona jest uwielbieniem dla tego rajskiego zakątka na Kaszubach. Zaczynamy żałować, że nie ma nas w Amalce.

Dni płyną tu spokojnie, ale dzieci za nic w świecie nie chcą się nudzić. Pozostawione pod opieką ciotki Franki, która jest zakochana, a w przerwach pisze pracę habilitacyjną – mają dużo swobody. Zażywają kąpieli w jeziorze, chodzą spać późno i ciągle wpadają na trop nowej afery. Gdzie ciotka Franka schowała swój zegar biologiczny? Czy kamienie w woreczku ciotki Agaty to kamienie szlachetne? Czy narzeczony ciotki Franki ma robaki i po co mu one? Zagadki detektywistyczne pobudzają wyobraźnię dzieci, ale tajemnica wiąże się raczej z nieporozumieniami językowymi, które niosą ładunek humoru i stanowią motor fabuły.

Opowieść snuje się leniwie niby ciepłe wakacyjne dni. Bez dramatycznych zwrotów akcji, za to przesycona zapachem truskawek, kupowanych od staruszki, pani Bronki. Być może pierwowzorem tej postaci jest Kerstin z "Dzieci z Bullerbyn". I tam, i tu dochodzi do porozumienia i powstaje nić sympatii między dziećmi a staruszką. I kiedy wybucha pożar w obejściu pani Bronki, dzieci nie wahają się jej pomóc.

Bohaterowie serii o Lilce to dzieci szczęśliwe, inteligentne, ciekawe świata, otoczone opieką, lecz nie nadopiekuńczością. Nie stronią od psot, ale okazują empatię. Książka stanowi zatem przykład połączenia walorów rozrywkowych z edukacyjnymi w dobrze wyważonych proporcjach.

Samodzielne czytanie podzielonego na krótkie rozdziały, wzbogaconego licznymi ilustracjami tekstu wywoła w dziecku uczucie satysfakcji. Polecamy!

Ewelina Rąbkowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • ryms w empikach