Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wiersze łaciate i jeden w kratę

Autorzy: , dodano Czwartek, 12 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wiersze łaciate i jeden w kratę"
Agnieszka Frączek
ilustr. Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo Muza, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Krowy, krowy, wszędzie krowy! U Agnieszki Frączek to właśnie te sympatyczne zwierzęta (a nie na przykład pies) są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, zwłaszcza tego małego, który idzie przez świat z zachwytem, podziwiając go na każdym kroku. Ten zachwyt zdają się podzielać autorki, destylując ku uciesze czytelnika esencję "łaciatości i krowiości". Z każdej strony wyskakują łaty i łatki, brzęczą dokuczliwe muchy (te w nosie zwłaszcza), uśmiechają się do nas zwierzaki.

Krowy zajmują całe strony w książce, rozsiadają się na żerdzi albo zlatują gdzieś z góry strony. Mają bardzo sympatyczne mordki i stroją różne miny, z których bardzo łatwo odczytać emocje. Oprócz krów i krówek wiersze zamieszkują owce, świnki, żaby i mnóstwo innych stworzeń. Całe to towarzystwo jest nieco zwariowane, podobnie jak wiersze, które aż kipią humorem często dość abstrakcyjnym.

Agnieszka Frączek bawi się słowami, zaskakuje słownymi grami, cieszy ucho piękną polszczyzną. Do zwierzęcych rozterek i problemów podchodzi z empatią, co nie wyklucza dowcipnego ujęcia tematu. Czytelnicy dowiedzą się między innymi, o czym krowy śnią, dlaczego byk się naburmusza, gdzie się schronić podczas upału – ot, zdawałoby się krowia codzienność. I trochę miejsca na łaciatą filozofię też się znalazło, i na szczyptę ulotnej melancholii ("Pod niebem z chabrów").

Wiersze zilustrowała Jola Richter-Magnuszewska, która pracowicie stwarza krowi świat z radosnych kolorów, kolażowych wstawek, bawi się fakturą. Trzeba naprawdę lubić krowy, a przy tym być spostrzegawczym obserwatorem, by w ten sposób je odmalować, jakby zaglądając prosto do krowich dusz. A one patrzą gdzieś z boku, zwisają u góry strony, majtają racicami. Tu widać maźnięcie pędzlem po tłustej farbie, tam kreska jak ze szkicu. Obdarzyła każde ze stworzeń osobowością i charakterem, od razu widać, z kim mamy do czynienia!

Obie panie zdają się być bezsprzecznie specjalistkami w dziedzinie krowiej psyche. W ich ujęciu czarno-biała łaciatość, zamknięta w ramy rymów i ilustracji, pozwala spojrzeć na krowę z zupełnie innej perspektywy. To już nie jest wyłącznie dostarczycielka mleka, ale myśląca i czująca istota. Piękna w swej krowiości: duże oczy, aksamitna skóra, aż chce się ja po przyjacielsku pogłaskać i poklepać.

"Wiersze łaciate…" są pięknie wydane, w twardej solidnej oprawie i z całostronicowymi ilustracjami. Doskonale nadają się do samodzielnego czytania, za sprawą wpadających w ucho rymów do recytowania oraz po prostu do wspólnego zachwycania się (z rodzicami na przykład). Można też poprzestać na samym oglądaniu ilustracji, które są przyjemne dla oka i szczegółowe – a nuż wypatrzymy tam kolejną historię, która dzieje się poza głównym planem wiersza.

Ale, ale, my tu o łatach a gdzie zapowiedziana w tytule krata? O tym się przekonacie, jak książkę przeczytacie (no i takie są skutki czytania wierszy, objawiające się później w postaci niezamierzonych rymów;))

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy