Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wiersze ulubione

Autorzy: , dodano Środa, 11 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Wiersze ulubione"
Wanda Chotomska
ilustr. Piotr Socha
Wydawnictwo Muza, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wybór wierszy zawiera nazbyt często najlepsze utwory artysty, podobnie jak płyta the best of jakiegoś piosenkarza czy zespołu muzycznego. Przy czym, paradoksalnie, z takimi złotymi kompozycjami, czy to muzycznymi czy poetyckimi, bywa tak, że chętnie ich słuchamy, ale też szybko nam się nudzą. Choć piękne, nie zaskakują niczym nowym, znamy je jak własną kieszeń, więc coraz rzadziej do nich sięgamy. W końcu odczytujemy/odtwarzamy je raz w roku, dla przyjemności, dla zabawy, dla refleksji, czy też z miliona innych powodów.

W przypadku „Wierszy ulubionych” mamy do czynienia z takim właśnie pięknym, ale dość ogranym zestawem utworów wybitnej poetki. Prezentowane w książce wiersze dla dzieci, w zdecydowanej większości, znamy z innych antologii, na przykład „Bańkowice Mydlane”, „Chłopak na opak” czy „Gdyby tygrysy jadły irysy”. Zaledwie kilka kompozycji poetyckich wydaje się być mniej osłuchanych (mnie z pewnością), jak chociażby „Matylda”, „Pliszka” czy przejmująca „Kołysanka dla taty i mamy”.

Trzeba jednak przyznać, że redaktorka tomu, Iwona Krynicka, sięgnęła po ciekawą metodę doboru wierszy. Zebrała osoby związane z Wandą Chotomską, a to więzami krwi, a to przyjaźni czy też współpracy zawodowej, by zaproponowały do książki swoje ulubione utwory. Wśród zaproszonych osób znalazła się najbliższa rodzina, co ciekawe same kobiety. Jest córka, Ewa Chotomska, wnuczka, Karolina Golba, a nawet prawnuczka, Zuzia. Z kolei do grona przyjaciół i wielbicieli dołączyli między innymi: profesor Grzegorz Leszczyński, poetka Zofia Beszczyńska, pisarze Liliana Bardijewska i Grzegorz Kasdepke, oraz Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Jaką rymowankę wybrała Joanna Olech? I dlaczego właśnie tę o bałwankach? Kto lubi „Chłopaka na opak”, a kto „Wiersz o piwie i lokomotywie”? Tego nie zamierzam zdradzać. Zapewniam jednak, że wiersze czasem zdają się pasować do ich admiratorów jak ulał, a czasem zupełnie nie. Zastanawiające są czasem te zestawy osoba-utwór poetycki, albo zabawne, po prostu. Szkoda tylko, że wiersze i piosenki Chotomskiej muszą walczyć o miejsce z naprawdę dobrymi ilustracjami Piotra Sochy. Wystarczyłoby poskromić nieco barwę, przesunąć akcenty, a wszystko grałoby jak z nut.

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu objęła „Wiersze ulubione” patronatem honorowym. Wspomniany już Marek Michalak, tak się składa - Kanclerz Orderu Uśmiechu i jednocześnie jeden z Kawalerów tego odznaczenia, opisał na stronie przytyułowej, czym jest Order Uśmiechu i jakie ma znaczenie dla obdarowanych. Podkreślił również, że Wanda Chotomska jako dwudziesta została uhonorowana tą prestiżową nagrodą, co oznacza, że dobro dzieci, a nie tylko dobre wiersze dla dzieci leżą autorce na sercu. Po takiej przedmowie, aż chciałoby się, żeby wyboru wierszy Wandy Chotomskiej dokonali inni Kawalerowie Orderu Uśmiechu!

Można czytać „Wiersze ulubione” według klucza zaproponowanego przez redaktorkę lub poprzez pryzmat Orderu Uśmiechu przyznanego autorce „Pięciopsiaczków”. Można również z perspektywy dorosłego, który zapomniał, że w przeszłości był dzieckiem – Chotomska przypomina mu o radości płynącej z fantazjowania, śnienia na jawie, psocenia, robienia na przekór i na opak. Lub z perspektywy rodzica, który „zapomniał”, że ma dzieci. Temu autorka „Matyldy” dedukuje szczególnie „Kołysankę...”. Wbrew tytułowi wiersz ten ma pobudzić do refleksji, do działania, do kochania - jakkolwiek górnolotnie to brzmi.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO