Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Yellow Bahama w prążki

Autorzy: , dodano Środa, 4 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży

"Yellow Bahama w prążki"
Ewa Nowak
Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Hanna to zwykła 14-latka, z kompleksami na temat swej tuszy, z przekonaniem, że niczym się nie wyróżnia, co zresztą ma swoje zalety, szczególnie w pierwszej klasie gimnazjum. Zaczyna pisać maile do ulubionej autorki powieści młodzieżowych, jednak listy pozostają bez odpowiedzi. Mimo to dziewczyna, sprawdziwszy w Wikipedii, czy autorka „jeszcze żyje", nie przestaje wysyłać korespondencji.

Hanna mieszka z rodzicami (tata ginekolog, mama bibliotekarka) i starszą siostrą Zosią na zwykłym osiedlu. Zośka studiuje i co rusz zakochuje się w nowym… Przemku. Dla Hani jednak najważniejsza jest przyjaźń z Jackiem, kolegą z klasy, tej samej klatki w bloku oraz… porodówki. Tak, Hania jest o 16 godzin starsza od Jacka, a ich mamy poznały się na porodówce. Od tamtej pory rodziny się wspierają, co okazuje się bardzo potrzebne, jako że Jacek ma wielce kanciasty charakter. Jest to chłopak inteligentny, ale z gruntu brzydzi się zakłamaniem i dwulicowością, która to cecha przysparza jemu i jego matce wielu zgryzot oraz wizyt w szkole. Elementem zapewne znaczącym i humorystycznym jest nazwisko Jacka: Bosek, wobec czego jego mama staje się matką Boską ‒ dosłownie i w przenośni, niejednokrotnie wybawiając go z opresji szkolnych.

Perypetie nastoletniej codzienności Hani to: przyjaźń z Pauliną, pierwsze odwzajemnione zauroczenie ze strony szkolnego kolegi Huberta, przygody z dorywczą pracą Izy w piśmie dla nastolatków. Przyjaźń po okresie wzlotów i upadków ostatecznie rozkwita, uczucie Huberta daje Hani dużo wiary w siebie, a Iza, jako że wykorzystuje oryginalne porady dla nastoletnich złamanych serc autorstwa Jacka, ciągle znajduje się na granicy zwolnienia z pracy.

I wreszcie bardzo ważna osobistość w życiu Hani: Krzyś, który pewnego dnia zostaje przyniesiony do domu w kartonowym pudle przez jej rodziców i od tej pory stanowi źródło zamieszania, troski, ale i śmiesznych zwrotów akcji. Krzyś okazuje się inteligentnym, wygodnickim i psotnym przedstawicielem gatunku waranów. Udaje mu się skutecznie zawojować serca rodziców, wskutek czego zostają oni bez reszty zdominowani przez zwierzę i odtąd życie domowników przebiega w rytm karmienia i odpoczynku Krzysia. Zwierzę jednak wnosi dużo pogody do tej niemal idealnej rodziny.

Bo Hania ma wiele szczęścia i mimo „nudnego i nijakiego” życia los obdarzył ją troskliwymi, niepozbawionymi poczucia humoru rodzicami. Niestety w jej otoczeniu nie każdy ma tak różowo: Jacek przechodzi bunt i sam nie wie, jak ma traktować ojca, który zjawia się w jego życiu po 14 latach milczenia, wizyta w domu Huberta i Pauliny uwidacznia, że nie wszystkie domy są zadbane i kolorowe, a nie wszystkie mamy miłe i uśmiechnięte.

Książka Ewy Nowak Yellow "Bahama w prążki" podejmuje typowe dla autorki problemy nastolatków, w sposób jak zwykle delikatny, pełen taktu i humoru. Zwraca uwagę na to, co ważne, nie ucieka od trudnych tematów (jak choćby prześladowanie uczennicy przez nauczycielkę, otyłość). Stawiając jednak problematyczne pytania, zamiast gotowych odpowiedzi, podpowiada zmianę perspektywy patrzenia na nie, tak, aby przywrócić właściwe proporcje obrazu.

Ewelina Rąbkowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną