Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach

Autorzy: , dodano Piątek, 11 września 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach"
Zofia Stanecka
ilustr. Daniel de Latour
Wydawnictwo: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Egmont Polska, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka Zofii Staneckiej podzielona jest na sześć części. Każdy rozdział rozpoczyna się opowiadaniem o paczce przyjaciół, które nawiązuje do obchodzonych w Polsce świąt o charakterze patriotycznym. Następnie pojawia się garść informacji, ilustrowanych zdjęciami, mapami i rysunkami dotyczących wspomnianych świąt. W związku z tym, że publikacja powstała we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, postać Marszałka jest w tomie szczególnie eksponowana. Dowiadujemy się kim był, jak wyglądał, gdzie mieszkał oraz czym się zasłużył dla historii Polski, a także, że cieszył się popularnością na miarę gwiazdy filmowej.

Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek to członkowie tytułowej paczki. Uśmiechający się do nas z okładki! Wszyscy z wyjątkiem Maśki, przedszkolak oraz Dziadka, senior pod wąsem, są w podobnym wieku oraz spotykają się w bazie. To znaczy gdzie? W najfantastyczniejszym miejscu na świecie, podpowiada Zofia Stanecka – autorka, „mama” Basi w pasiastej bluzeczce. Jacek z kolei powiedziałby, że baza to kryjówka w parkowych zaroślach. W jej centrum rośnie drzewo z gałęzią zwisającą do ziemi. Na niej chętnie zwieszają nogi nasi bohaterowie. Może z wyjątkiem Dziadka - starszy pan siedzi zwykle na ławce, karmi gołębie i wspomina swojego kompana kaprala Szczerbackiego.

W bazie dzieją się różne rzeczy. A to sprzątanie, a to wyjadanie ciastek, a to bójka z szajką Maciupków. Pod kierownictwem Jacka pisze się nawet konstytucja! Pojawia się Dywan – pies o charakterystycznej sierści, który najpierw wyjada z bazy zapasy, a potem przegania swoim ujadaniem parkowych łobuzów. Każdy rozdział książki niesie nowe przygody towarzystwa w zielonych pelerynkach. Stają się one pretekstem do rozmowy o niepodległości Polski, Konstytucji Trzeciego Maja, symbolach narodowych oraz o sposobach świętowania. Wszystko to przystępnie, bez zadęcia, z dużą dawką humoru.

„Naszą paczkę i niepodległość” wyróżnia nie tylko patriotyczna tematyka, rzadko obecna w literaturze dziecięcej oraz sposób, w jaki rozmawia się o Polsce i jej trudnej historii – lekko, dowcipnie, nowocześnie, aczkolwiek z godnością i szacunkiem. Książka zwraca uwagę czytelnika na projekt graficzny (Marzena Dobrowolska) oraz ilustracje Daniela de Latoura. Począwszy od okładki, przez wyklejkę, strony tytułowe oraz strony właściwe w tomie, wszystko jest dobrze przemyślane i skomponowane. Krój i stopień pisma sprzyjają czytaniu ze zrozumieniem oraz podkreślają najważniejsze fragmenty tekstu. Komiksowe ilustracje w zabawny sposób przedstawiają treści opowiadania, a także oddają charakter poszczególnych postaci i nastrój panujący w bazie. Z kolei w części informacyjnej obrazy dodają słowom energii, pozwalają zrozumieć przedstawione treści i bez lęku przyswoić trudne sprawy. Jednym zdaniem - jest to książka dopracowana w każdym szczególe.

Dziadek moich dzieci, działacz Solidarności, były parlamentarzysta i emerytowany nauczyciel najchętniej przerobiłby wszystkie święta w roku na patriotyczne, nawet Wigilię. Każda okazja jest dla niego dobra, by rozmawiać o Polsce, szczególnie gdy jego rozmówcami/słuchaczami są spragnieni wrażeń wnukowie. Dlatego „Nasza paczka i niepodległość” nie jest w moim domu książką ratującą mnie jako rodzica przed kłopotliwymi pytaniami dzieci typu: „A co to jest niepodległość?”, jak chce wydawca. Dziadek już dawno ich w te tematy wtajemniczył. Ale jeśli nie macie przy sobie takiego dziadka, to książka Zofii Staneckiej będzie jak znalazł, czyż nie?

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • OKO