Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pieniek otwiera muzeum

Autorzy: , dodano Środa, 20 sierpnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pieniek otwiera muzeum"
tekst i ilustracje: Åshild Kanstad Johnsen
przeł. Milena Skoczko
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pieniek nie jest chłopcem, nie jest też misiem, ani trollem, ani nawet mrówkojadem, ani żadnym innym zwierzęciem. Pieniek jest osobliwym bohaterem książki, jest bowiem… pieńkiem drzewa.

Już sama idea, aby głównym bohaterem książki dla dzieci był właśnie nazwyklejszy pieniek drzewa, jest zaskakująca. Ale jest to zaskoczenie jak najbardziej pozytywne. Z historii znamy postać Pinokia, ale mimo swojego dendrologicznego pochodzenia, największym jego marzeniem było w końcu zostanie zwyczajnym chłopcem, jakich wielu. Pieniek natomiast nie ma takich marzeń, cieszy się z bycia pieńkiem mieszkającym w lesie. I dlatego jest jedyny w swoim rodzaju.

Pieniek najbardziej lubi bułeczki i sok, sobotnie audycje radiowe dla dzieci oraz wtorkowe spacery ze swoim przyjacielem Świerkiem. Podczas tych przechadzek znajduje przeróżne przedmioty, które zbiera i zbiera, i zbiera. Z czasem jego kolekcja jest już tak ogromna, że nie mieści się w jego małym drewnianym domku. Mały Pieniek, nie wiedząc co ma począć z tymi wszystkimi skarbami, prosi swoją ukochaną babcię o radę, a ta podpowiada mu, aby założył muzuem. Pomysł niecodzienny, to prawda, ale natychmiast przypada do gustu Pieńkowi. Pieniek od razu zabiera się więc do pracy: segregowania, układania, porządkowania zgodnie z tematyką, przygotowuje również 683 plakaty i rozwiesza je w lesie i w mieście, tak aby jak najwięcej osób dowiedziało się o otwarciu muzeum. Kto był na wielkim otwarciu, ilu było gości i jak Pieniek sprawdził się w roli przewodnika? – o tym i o innych rzeczach dowiedzieć można się z książki Ashild Kanstad Johnsen.

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku od 3 do 5 lat, ale duży format i wysoka gramatura papieru sprawia, że książka zainteresuje również młodsze dzieci, dla których przewracanie kolejnych kart nie będzie kłopotem. Na uznanie zasługują ilustracje autorstwa Ashild Kanstad Johnsen. Są pełne szczegółów i młodym czytelnikom ogromną radość sprawia odszukiwanie i rozpoznawanie rzeczy znalezionych przez bohatera w lesie.

Sama historia może wydawać się prosta, ale z pewnością nie jest banalna. Przygoda Pieńka uczy bowiem, czym jest odpowiedzialność i wytrwałość, a nawet czym jest segregowanie śmieci, a w końcu jest przy tym pochwałą nieposkromionej dziecięcej wyobraźni, która sprawić może, że zwykłe śmieci mogą zamienić się w DZIEŁO SZTUKI. I tak oto, po raz kolejny już Dwie Siostry dają polskim dzieciom możliwość zaprzyjaźnienia się z niezwykłym – zwykłym bohaterem.

Dariusz Szymanowski - ur. 1984 w Olsztynie. Publikował m.in. na łamach "Twórczości", "Kwartalnika Artystycznego", "Pograniczy", "Opcji", "Dwutygodnika.com", "Portretu", "Wyspy". Autor książki poetyckiej "Drugi brzeg" (2012). Ojciec Jasia.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli