Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem

Autorzy: , dodano Piątek, 28 sierpnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem"
Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ewa Kozyra-Pawlak w książce "Ja, Bobik..." pochwaliła się wieloma talentami: do wyszywania, tworzenia historii prostych, acz zabawnych oraz genialnym zmysłem obserwacji. Bo trzeba bardzo kochać zwierzęta, żeby tak fantastycznie sportretować kota i wiernie oddać jego kocią naturę. Te wszystkie wygibasy podczas snu, przybieranie skomplikowanych pozycji i wiecznie uśmiechnięty koci pyszczek - kociarze już wiedzą, o co chodzi. Kot przecież potrafi zasnąć w każdym, nawet najbardziej nieprawdopodobnym miejscu i pozycji. Błogi uśmiech, paski, wąsy, różowe poduszeczki łap: to wszystko można znaleźć na wyszywanych ilustracjach. Bo ta książka bardziej służy do oglądania, choć typowym picturebookiem nie jest.

Bobik, narrator (i koci król), jest władcą absolutnym i jest to prawda nie do podważenia. Kot panowanie nad światem ma wpisane w kocią naturę i nic tego nie zmieni. Ewa Kozyra-Pawlak stworzyła historię nieskomplikowaną, zabawną, jednak to ilustracje grają w niej pierwsze skrzypce. Autorka pieczołowicie ilustracje posklejała, pofastrygowała z różnych tkanin, a szczegóły wyszyła. Szkoda, że trójwymiarowość tych wyszywanek kończy się na płaskim zdjęciu, bo te cuda wprost zachęcają do ich głaskania i dotykania. Kolorowe tkaniny o rozmaitych fakturach tworzą barwne kobierce, których centralnym punktem jest ON, kot Bobik. Starannie wykonane wyszywanki prezentują całe bogactwo detali: są frędzelki przy dywaniku, wzory na tapecie, Eja ma błękitne korale i pasemka we włosach. I z takich szczególików jest zbudowany książkowy świat, w który można się wpatrywać długie minuty.

Układ ilustracji nasuwa skojarzenia z albumem zapełnionym rodzinnymi zdjęciami (albo pamiętnikiem), na których podziwiamy głównie uroczego Bobika (bo przecież kot zawsze stanowi centrum świata i wszechświata i od tej reguły nie ma wyjątków!), ale też jego rodziców, służących (w końcu to król…) i inne zwierzęta. I choć są to postaci epizodyczne, nie można odmówić im równie celnej charakterystyki. Te dowcipne portrety psów są jakby znajome… A z portretów uśmiechniętego Bobika wyziera czułość, wyrozumiałość i miłość jego portrecistki i autorki książki w jednym.

O tym, jak bardzo wyrozumiałym można być wobec dzikich (zazwyczaj) pomysłów kota, wiedzą tylko prawdziwi miłośnicy tych zagadkowych stworzeń. Niech po tę piękną książkę sięgną nie tylko oni, ale także ci, którzy chcą spędzić kilka chwil w towarzystwie pięknej książki i czarującego Bobika.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Wróble na kuble