Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sens życia

Autorzy: , dodano Czwartek, 14 sierpnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Sens życia"
Lotta Olsson
ilustr. Maria Nilsson Thore
przeł. Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kilka miesięcy temu ukazała się nakładem Zakamarków książka Lotty Olsson i Marii Nilsson Thore pod tytułem „Sens życia”. Jest to kolejna, po „Dziwnych zwierzętach” i „Innej podróży”, odsłona przygód symaptycznego mrówkojada i jego przyjaciółki orzesznicy. Tym razem nie chodzi o wybór najbardziej nietypowego mieszkańca lasu czy niezwykłej „wewnętrznej” podróży; rzecz dotyczy bowiem, może i najważniejszego pytania jakie można sobie postawić: jaki jest sens życia? Szwedzka autorka już w swoich poprzednich książkach udowodniła, że nie boi się podejmować trudnych i nie do końca wytłumaczalnych spraw. Czy bowiem tak postawione pytanie – o sens życia w ogóle – ma jedną i słuszną odpowiedź? Z biegiem historii zaczyna w to wątpić także główny bohater, sympatyczny, ale nieco nierozgarnięty mrówkojad, który w tym, co mówi o życiu i jak do niego podchodzi, bardzo przypomina innego bohatera, filmowego Forresta Gumpa.

Autorka zręcznie snuje historię, z każdym rozdziałem podsycając ciekawość czytelnika, czy też w końcu uda się mrówkojadowi odkryć tajemnicę sensu życia. Co rusz stawia przed nim jednak kolejne wyzwania i trudności, a brak odpowiedzi wywołuje w mrówkojadzie nawet niemoc twórczą. Ale wtedy z pomocą przychodzi orzesznica, która mobilizuje przyjaciela do dalszych starań:

- Co? Nie idzie ci?

- Idzie tak sobie – odpowiedział mrówkojad. – Muszę przyznać, że idzie mi tak sobie.

- To samo mówiłeś o marcepanowej róży – zauważyła orzesznica życzliwie. – Pamiętasz? A przecież koniec końców udało ci się ja zrobić.

- Noo… - westchnął cicho mrówkojad. – Choć wcale nie wyszła mi róża.

- Ale za to wyszedł pąk – powiedziała orzesznica, starając się, by jej głos brzmiał przekonująco. – Piękny pąk. Może z książką też tak będzie?

„Sens życia”, podobnie jak poprzednie książki szwedzkiego duetu, jest historią, która skłania nie tylko do podążania śladami mrówkojada i orzesznicy. Pobudza także do stawiania prostych pytań, a wiadomo, że najprostsze pytania są sednem filozofowania. Czy udało się mrówkojadowi napisać książkę o sensie życia? Czy w dotarciu do prawdy pomogła mu Doris, kosmopolityczna surykatka uprawiająca jogę? I w czym sens życia upatruje orzesznica? Te i inne odpowiedzi znajdą Państwo na stu pięciu stronach pięknie wydanej książki, po którą sięgam od czasu do czasu, chcąc przypomnieć sobie co w życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

Dariusz Szymanowski -  ur. 1984 w Olsztynie. Publikował m.in. na łamach "Twórczości", "Kwartalnika Artystycznego", "Pograniczy", "Opcji", "Dwutygodnika.com", "Portretu", "Wyspy". Autor książki poetyckiej Drugi brzeg (2012). Ojciec Jasia.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli