Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mam prawo i nie zawaham się go użyć!

Autorzy: , dodano Środa, 21 maja 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Mam prawo i nie zawaham się go użyć!"
Joanna Olech
ilustr. i opracowanie graf. Edgar Bąk
Wydawnictwo Wytwórnia, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Dziewięć frapujących historii, cała paleta bajkowych celebrytów i Czerwony Kapturek w życiowej roli supermenki w pełnej akcji książce o prawach dziecka. Nie znajdziesz tu infantylnych tekstów dla maluchów albo przemądrzałych paragrafów. Czerwony Kapturek to ukryta w małym ciele superbohaterka, która niczym dobry glina, jasno objaśnia do czego ma prawo każde dziecko. A wspiera ją w tym szkolno – podwórkowa grupa przyjaciół znanych z wielu bajek oraz dobry duch Rzecznik.

Autorka o książce:

"Dzieci i ryby głosu nie mają"- ile razy słyszeliśmy to aroganckie i bałamutne zdanie, które odmawia małym ludziom prawa do wygłaszania opinii, manifestowania swoich potrzeb i oczekiwań? Jest w tych sześciu słowach symboliczna przemoc i pycha dorosłego, który w dziecku nie widzi człowieka. Tak jakby umiejętność zabierania głosu, posiadania poglądów i mniemań przychodziła samoistnie, wraz z dowodem osobistym i pokaźnym rozmiarem buta. Tymczasem prawa człowieka są w równym stopniu prawami dzieci, co ludzi dorosłych. Odmawiając dzieciom szacunku, respektu i opieki nie doczekamy się pokolenia mądrych i spełnionych następców.

Nasza książka adresowana jest do dzieci, które - zbyt często - nie mają świadomości przysługujących im praw. Z licznych interwencji Rzecznika Praw Dziecka wynika, że mali ludzie rosną w poczuciu wszechwładzy dorosłych i własnej bezsiły, a ich osobista godność bywa nagminnie naruszana. Tymczasem poczucie wewnętrznej autonomii i nabytego w dzieciństwie szacunku do samego siebie jest warunkiem rozwoju pełnego, szczęśliwego człowieka.

Jakkolwiek nasza książka napisana jest w baśniowej manierze, polecamy ją także rodzicom - pod rozwagę. Poszanowanie praw dziecka nie może dokonać się bez nas, dorosłych. Dużo pozostało do zrobienia w tej wrażliwej materii. Tylko w baśniach happy end jest gwarantowany, a wyrządzone zło zostaje niezawodnie naprawione.

Joanna Olech

link

Kupiłam książkę w sobotę w tarkcie bydgoskiego festiwalu LITEROBRAZKI. Wczoraj wieczorem zaczęłam czytać mojej 9-letniej córce i już nie dało się przerwać! Nie pamiętam kiedy jakaś książka aż tak nas wciągnęła! Widziałam jak się napręża i zamiera na chwilkę, żeby wszystko dobrze usłyszeć. Tekst idealny, żeby dotrzeć do 9-latka,odpowiadający problemom tego wieku, ciekawe ilustracje i świetne podłoże do przeprowadzenia wielu poważnych rozmów na trudne tematy. Mistrzostwo Joanny Olech - szczerze polecam!

dodał: Hanna, Poniedziałek, 16 czerwca 2014 10:20

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Arctic
 • Lato Adeli