Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przygoda z małpką

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 16 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Przygoda z małpką"
Stefania Szuchowa
ilustr. Janina Krzemińska
Wydawnictwo Muza, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W drugiej połowie 2013 roku wydawnictwo Muza zainaugurowało "Panną Kreseczką" Wandy Chotomskiej nową serię literacką. Pod szyldem "Muzeum Książki Dziecięcej poleca" pojawiły się wznowienia książek, które w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku zdobyły popularność wśród małych czytelników. "Przygoda z małpką" Stefanii Szuchowej jest piątym tomem tego cyklu.

Głównym bohaterem "Przygody…" jest Duduś, czteroletni chłopczyk. Postanawia on wybrać się wraz ze starszą siostrą Alinką oraz pluszową małpką do lasu. Czytelnicy towarzyszą tej parze w ich kolejowej wycieczce, przysłuchują się melodiom turkocących na szynach kół, bawią się w chowanego wśród drzew, zbierają szyszki i inne "skarby". Jednak nie jest to historia o tym, jak Duduś przyjemnie spędza czas z siostrą, a raczej - jak gubi się w drodze powrotnej. Zamiast płaszcza siostry łapie się jakiegoś innego okrycia, też w kratkę, i wychodzi z pociągu. Wkrótce orientuje się, że jest sam wśród gwarnego tłumu ludzi. Jest bardzo przejęty i zagubiony, płacze.

W jaki sposób udaje się Dudusiowi wyjść z opresji? No i jaka nauka płynie z tej lekcji? Sprawdźcie.

Z entuzjazmem sięgnęłam po "Przygodę z małpką". Przyciągnęła mnie rekomendacja Muzeum Książki Dziecięcej oraz świetne grafiki Janiny Krzemińskiej, pamiętające złote czasy polskiej ilustracji dziecięcej. Uwiódł mnie też tytuł, małpka skojarzyła mi się z Fikusem, gałgankowym słonikiem – obieżyświatem Wandy Mycielskiej. Pomyślałam, że czeka mnie wspaniała wspinaczka, nie szkodzi, że po konarach wyobraźni.

Jednak po przeczytaniu książki, poczułam się zawiedziona. Ciekawe, czy niedorośli czytelnicy podzieliliby moją opinię? Ta mocno schematyczna, a zarazem dydaktyczna historia nie przystaje już do dzisiejszych realiów. Obecnie czteroletnie dzieci nie powinny, a nawet nie mogą, same przebywać na ulicy przed domem, a co dopiero podróżować pociągiem lub bawić się w chowanego w lesie. Poza tym kto dziś jeździ pociągiem, oprócz tej, która pisze te słowa, gdzie tłumy na peronach? W związku z tym, czy współcześni czytelnicy odnajdą się w opisywanej rzeczywistości, utożsamią się z bohaterem, który nosi chlebak, zamiast plecaka? Wspólne im będą jedynie emocje związane z sytuacją zgubienia się.

Ale też żałuję, że tytułowa małpka jest tylko zabawką Adasia, niemym bytem przejściowym. Chciałoby się, aby pluszowe zwierzątko miało większy udział w tej bądź, co bądź, przejmującej historii. Przecież to nie przygoda z Alinką albo w lesie, ale właśnie z małpką.

I - to już ostatnie zastrzeżenie, aż trudno mi uwierzyć, że kilkulatek, któremu pozwala się na eskapady pod kuratelą starszej zaledwie o parę lat siostry, jest taką gapą, że nie wie nawet, jak się nazywa! To niezbyt wiarygodne.

Pomimo tego "Przygoda z małpką" znajduje swoje zastosowanie w przedszkolach. W oparciu o przygodę Dudusia tworzone są scenariusze zajęć uświadamiające maluchom przykre konsekwencje nieznajomości swojego imienia, nazwiska, adresu czy telefonu do mamy. Dzieci uczą się w ten sposób zasad bezpieczeństwa, sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nabierają odpowiedzialności i wiary – nie we własne siły, ale raczej dorosłych.

Opowieść Stefanii Szuchowej, oprócz oczywistych walorów dydaktycznych, może mieć również wartość historyczną i sentymentalną. Przypomni dzieciństwo dziadków w PRL-u, bez Internetu, ale za to wśród drzew i na rozkrzyczanych podwórkach. Czasy niskiej podaży wędlin, ale wysokich nakładów książek dla dzieci. Lata wyśmienitych warsztatowo ilustracji Janiny Krzemińskiej, Bohdana Butenki, Henryka Tomaszewskiego i wielu innych artystów książki.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej