Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dom tajemnic

Autorzy: , dodano Środa, 7 maja 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Dom tajemnic"
Chris Columbus, Ned Vizzini
przeł. Katarzyna Janusik
ilustr. Greg Call
Wydawnictwo Znak, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Duet scenarzysty i autora powieści dla młodzieży zaowocował powieścią "Dom tajemnic", która jest pierwszą częścią przygodowej serii dla młodzieży. Zaczyna się całkiem nieźle, choć początek może wydawać się schematyczny. Rodzinę Walkerów czeka przeprowadzka. Kiedy agentka nieruchomości oprowadza ich po starym pięknym domu, który kiedyś był własnością pisarza Denvera Kristoffa, najbardziej zachwycone są dzieci: Kordelia, Brendan i Eleanor. Zwłaszcza, że poprzedni właściciel pozostawił dom kompletnie umeblowany i wyposażony, w tym niezwykła bibliotekę. Cena też jest atrakcyjna, więc Walkerowie niemal od razu decydują się na kupno. Nawet nie przeczuwają, że już niedługo przeżyją wiele niesamowitych przygód i podróży w czasoprzestrzeni. Dzieci będą musiały znaleźć swoich rodziców, a żeby wrócić do domu muszą pokonać Wichrową Wiedźmę i odszukać tajemniczą księgę, na której Wiedźmie bardzo zależy. Lepiej, żeby księga nie wpadła w jej ręce…

"Dom tajemnic" jest reklamowany jako książka dla miłośników Harry’ego Pottera. Poleca ją nawet sama J.K. Rowling co w sumie nie dziwi, jako że współautorem "Domu…" jest Chris Columbus, reżyser dwóch filmów o Harrym. Porównania do cyklu o małym czarodzieju są trochę na wyrost, bo "Dom Tajemnic" to zupełnie inna bajka, choć można znaleźć wspólne mianowniki: magię, dziwne zjawiska nie z tej ziemi, dziecięcych bohaterów i dużą dawkę fantastyki. Oczywiście nie mogło zabraknąć odwiecznej walki dobra i zła, w której to wiadomo z góry kto zwycięży. Jest też mowa o prawdziwej przyjaźni, która przetrwa niejedną próbę i pojawi się wątek miłosny, czyli wszystkie te elementy, które można spotkać w tego typu powieściach dla młodzieży.

Od zawrotnego tempa, w jakim posuwa się akcja, może rozboleć głowa. Wydarzenia następują po sobie błyskawicznie, niemal na każdym kroku na małych Walkerów czyhają niebezpieczeństwa i złe indywidua, przed którymi muszą się bronić. Ciągłe zwroty akcji mogą być dla czytelnika męczące, lecz jeśli ktoś lubi taką jazdę na rollercoasterze, z przyjemnością da się ponieść biegowi wydarzeń. Jednak przy takim tempie i nagromadzeniu szczegółów można mieć w trakcie czytania problemy z koncentracją. Nie sprzyja to skupieniu się na fabule.

Słabą stroną książki są również jednowymiarowi i stereotypowi bohaterowie, zarówno ci pierwszo- jak i drugoplanowi. Postacie przedstawiono w nieco uproszczony sposób i raczej niczym czytelnika nie zaskoczą. Dość łatwo zapomnieć o nich po przeczytaniu ostatniej strony i odłożeniu książki na półkę. Myślę, że powieść sprawdziłaby się jako gotowy scenariusz filmu przygodowego. Nie spodoba się jednak tym czytelnikom, którzy poszukują w książkach większego sensu - może się po prostu wydać pozbawiona głębi.

Książkę czyta się szybko, choć liczy ona ponad pięćset stron. Zasługa w tym nieskomplikowanego języka, lekkiego stylu i króciutkich kilkustronicowych rozdziałów. Czy jednak czytelnicy po lekturze "Domu…" nabiorą ochoty na czytanie dalszych tomów? "Dom Tajemnic" spodoba się tym, którzy lubią nieskomplikowane powieści fantastyczne z dobrze znanymi bohaterami, do przesady wartką akcją i niesamowitymi wydarzeniami następującymi po sobie w tempie błyskawicznym.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Żółwik
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną