Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Masz prawa, człowieku

Autorzy: , dodano Środa, 7 maja 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Masz prawa, człowieku"
oprac. tekstu: 
Małgorzata Węgrzecka, Iwona Zabielska - Stadnik 

ilustr. Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Agata Dudek, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Anita Graboś, Tomasz Kozłowski, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Piotr Nagin, Małgorzata Nowak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek
Wydawnictwo Tamaryn, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Książka "Masz prawa, człowieku" ma rangę projektu, ponieważ to wyjątkowy picture book – zarówno ze względu na ponadczasowe, humanistyczne przesłanie, jak i z powodu unikatowej formy.

Książka nawiązuje do artykułów, zapisanych w "Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", ale ich interpretacja odbywa się na poziomie wizualnym. Do pracy przy tym projekcie zaproszenie przyjęli wybitni, wielokrotnie nagradzani w Polsce i za granicą artyści – ilustratorzy: Anita Andrzejewska, Jan Bajtlik, Małgorzata Bieńkowska, Marcin Bruchnalski, Iwona Cała, Agata Dudek, Kacper Dudek, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Anita Graboś, Tomasz Kozłowski, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Piotr Nagin, Małgorzata Nowak, Andrzej Pilichowski-Ragno, Joanna Rusinek.

Każde z prezentowanych w książce praw, przedstawione jest przez innego twórcę, dzięki czemu książka zyskuje nie tylko różnorodny styl artystyczny, ale również pokazuje odmienność w postrzeganiu świata. Opracowaniem tekstu zajęły się Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna literackiego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, nowoczesnego czasopisma z prawie 70-letnią tradycją oraz Iwona Zabielska – wydawca książki, doświadczony manager kultury, przez lata związana z branżą wydawniczą (m.in. z Edipreesse Polska, Zwierciadło, Stopklatka).

Przyjęta formuła ma służyć rozmowie o prawach człowieka, wykorzystując jako pretekst walor plastyczny, który do dzieci przemawia najmocniej i zawsze budzi ciekawość. Jesteśmy przekonani, że taka publikacja to znakomite narzędzie edukacyjne do budowy hierarchii wartości, najprostsza droga do nauki odpowiedniego traktowania innych – ze zrozumieniem, z szacunkiem, z troską i współczuciem. To wreszcie wartościowy wkład w program szkolny i edukację domową i obywatelską, przyczynek do kluczowych, światopoglądowych dyskusji.

„Masz prawa, człowieku” to pozycja przeznaczona dla dzieci – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ale także do młodzieży i ich opiekunów. I chociaż pierwszym i najważniejszym adresatem są dzieci, celowo nie koncentruje się na prawach dziecka – chcemy podkreślić, że w odniesieniu do tych praw wiek nie ma znaczenia oraz fakt, że dziecko jest człowiekiem i dlatego te prawa go dotyczą.

Majowa, dziesiąta już rocznica dołączenia Polski do rodziny państw Unii Europejskiej to idealny moment na przypomnienie o sprawach ważkich. A taką właśnie sprawą jest kształtowanie w dzieciach obrazu świata, w którym szanuje się prawa każdego człowieka.

RECENZJE:

W tej kilkunastostronicowej, przepięknie ilustrowanej książce zawiera się wszystko to, co potrzebne, żeby świat był lepszy, a ludzie szczęśliwsi. Dla dzieci lektura obowiązkowa, a i dorosłym nie zawadzi przypomnieć praw człowieka.

Ignacy Karpowicz, pisarz

Ta książka powinna być czytana każdemu dziecku przez kolejnych członków rodziny, na zmiany, żeby oni również przemyśleli każde słowo.

Dorota Osman- Z-ca Kierownika Redkacji TVP ABC i Projektów Edukacyjnych

GDYBYM UMIAŁ RYSOWAĆ, NIE MUSIAŁBYM PISAĆ! Zdolnemu ilustratorowi wystarczy talent maczany w kolorach tęczy – i kilka postawionych we właściwym miejscu kresek. Oczywiście to uproszczenie; artyści, których prace podziwiamy w książce „Masz prawa, człowieku”, zastosowali różne techniki – wszystkich jednak coś łączy. Inteligencja i wrażliwość. Żeby prawa człowieka były przestrzegane na całym świecie, na całym świecie powinny ukazywać się takie książki. Ilustratorzy posługują się uniwersalnym językiem – zrozumiałym na każdym kontynencie, niezależnie od wieku odbiorców. „Masz prawa, człowieku” to książka kierowana do dzieci, ale i do dorosłych. Do tych wszystkich, których łączy inteligencja i wrażliwość.

Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa