Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co by było, gdyby...

Autorzy: , dodano Wtorek, 17 czerwca 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Co by było, gdyby..." t.1 i 2
Przemysław Wechterowicz
ilustr. Dorota Wątkowska
Wydawnictwo Muza, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dzieci słyną z dociekliwości i zadawania trudnych – w mniemaniu dorosłych – pytań. Jeśli myślicie, że nic nie jest w stanie was zaskoczyć, sięgnijcie po książkę duetu Przemek Wechterowicz i Dorota Wątkowska. Dających do myślenia pytań znajdziecie tu aż nadto, a niekonwencjonalne myślenie autorów dostarcza zabawy i wywołuje uśmiech. A potem możecie wspólnie z dziećmi poszukać odpowiedzi na najbardziej zwariowane pytania: co by było, gdyby pawiany tańczyły w balecie, a wrony latały do tyłu? Albo kiwi umiały liczyć do dziesięciu?

Autorzy nie wyręczają czytelników i nie podsuwają gotowych odpowiedzi, dając dzieciom pole do popisu. Tym samym przekonują, że właściwie każda będzie dobra, nawet ta najbardziej absurdalna. Bo o to w tym wszystkim chodzi: żeby wykazać się poczuciem humoru i wyobraźnią, tak jak autorzy niniejszej publikacji. Obie części mają kolorowe, zabawne ilustracje, które zachęcają do czytania. Autorzy przygotowali dla czytelników różne zadania, które wymagają samodzielnego myślenia. Będziemy musieli między innymi znaleźć właściwą drogę w labiryncie, dopasować kolory, rozwiązać zagadki, coś dorysować czy rozwiązać zadanie na spostrzegawczość.

Tu rzeczywistość rządzi się swoimi prawami, trzeba być kreatywnym, wyzwolić umysł i dać się ponieść szalejącej wyobraźni. Podczas "gdybania" nad odpowiedzią wszystkie chwyty dozwolone. Nie ma złych skojarzeń, granicą jest tylko nasza wyobraźnia. Nietuzinkowe pytania zmuszają do myślenia, a zdobyte w ten sposób umiejętności można później wykorzystać przy układaniu własnych pytań i szukaniu pomysłowych odpowiedzi. Mogą się one przydać na przykład podczas długiej podróży czy deszczowych popołudni.

Nie ograniczajmy więc dziecięcej fantazji, nie zamykajmy jej w sztywne ramy poprawności. Niech odpowiedzi będą niestandardowe, a dziecko kreuje świat po swojemu, biorąc czynny udział w jego stwarzaniu. Nauczą się w ten sposób przedstawiać własne zdanie i bronić go, choćby innym wydawało się to absurdalne. Dla dzieci nie ma głupich pytań czy złych odpowiedzi, mogą być tylko takie, które potrafią zaskoczyć dorosłych. Uczmy ich nieszablonowego myślenia, korzystania z wyobraźni i uruchamiania kreatywności. W tym mogą pomóc książki z serii "Co by było, gdyby" – obie części są równie nieprawdopodobne i utrzymane w humorystycznym tonie. Zadania w nich zawarte nie są trudne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzice rozwiązywali je razem ze swoimi pociechami. Z pewnością nie będzie to czas stracony, za to wspólna zabawa dostarczy wiele radości.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach