Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Leonek i lew

Autorzy: , dodano Wtorek, 23 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Leonek i lew"
Wanda Chotomska
ilustr. Teresa Wilbik
Wydawnictwo Muza, 2014
seria: Muzeum Książki Dziecięcej Poleca

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Leonek i Waldek – dwaj kuzyni, trafiają po znajomości na zaplecze cyrku. Pod opieką wujka podziwiają zwierzęta. Są konie, psy, węże, ale największą atencją cieszy się lew. Jest piękny, dostojny i… przerażający. Krąży po klatce, trzaska ogonem o pręty, groźnie łypie okiem na dzieci. Leonek instynktownie chowa się za plecy wujka, a Waldek odważnie kroczy ku klatce i jeszcze śmieje się z kuzyna, że ten nie tylko boi się lwa, ale też pociągu czy windy. Drwi sobie z niego w najlepsze. Na co wujek, zamiast łajać Waldka, zauważa, że imię Leon pochodzi od łacińskiego słowa leo, czyli lew. Leonek zaczyna się zastanawiać nad sobą. „I o lwie myśli, bo lew chociaż został w klatce, nie może mu wyjść z głowy i krąży, krąży w myślach – jak po tej klatce krążył”. Ale to nie koniec historii.

Chłopcy dostają zaproszenie na przedstawienie cyrkowe, ale do wieczora jeszcze sporo czasu. Spacerując po mieście, wchodzą na plac, gdzie trwa konkurs rysowania kredą dla dzieci. Z chęcią przystępują do działania, ale nie dość, że dla Leonka brakuje kredy, to jeszcze deszcz psuje wszystkim szyki. Poza tym Waldek cały czas dokucza swojemu kuzynowi, wytyka Leonkowi, że mieszka na wsi, nie potrafi rysować. Żeby tego było mało, Waldek próbuje okraść koleżankę. Jak zareaguje Leonek? Czy wyjdzie z niego lew?

Nie wszystkie tytuły serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” wydają mi się dobre do czytania. Na przykład "Przygodę z małpką" Stefanii Szuchowej radziłabym tylko oglądać – świetne ilustracje Janiny Krzemińskiej. Natomiast reprint książki Wandy Chotomskiej "Leonek i lew" z 1976 roku to bardzo udana inicjatywa. Historia o lękliwym Leonku jest ponadczasowa i uniwersalna, chociaż cyrk trochę już niemodny, a rysowanie kredą przegrywa z grą komputerową. Napisana poetyckim językiem opowieść o poszukiwaniu odwagi przekona współczesnych czytelników, bo jak świat światem dzieci zmagają się z różnymi lękami, mają w swoim otoczeniu dręczących ich kuzynów i muszą stawić im czoła. A ilustracje Teresy Wilbik? Raz pełnostronicowe, raz współistniejące z tekstem w charakterze ozdobnika czy przerywnika, za każdym razem dają odczucie kontaktu ze sztuką ambitną, z interpretacją a nie reprezentacją graficzną. Ten kontrast między obłym, wielobarwnym światem ludzi i zwierząt a kanciastym, surowym i monochromatycznym światem budynków i klatek sprawia niesamowite wrażenie.

Rekomenduję rzeczoną pozycję wszystkim małym czytelnikom, którzy nie radzą sobie z nieśmiałością oraz rodzicom, którzy nie wiedzą jak pomóc swoim zahukanym podopiecznym. "Leonek i lew" spełnia bowiem wszystkie cechy bajki terapeutycznej. Dodatkowo książka ta prezentuje wysoką wartość literacką, co rzadko się zdarza wśród tego typu literatury. Interesujący wydaje mi się też koncept Chotomskiej na połączenie tekstu prozatorskiego z poetyckim. Właściwie można by czytać tę książkę na różne sposoby. Raz całość, raz tylko wiersze, a innym razem tekst opowiadania. Właściwie ilustracje Wilbik też można by wyjąć z kontekstu i tworzyłyby jakąś swoją, niekoniecznie odległą od pierwowzoru, historię. O czym? O chłopcu, który choć sam jest strachliwym zającem, nosi w sobie cechy lwa. Lwa, który dojrzewa w słońcu i deszczu. Nie wierzycie?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej