Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jaś

Autorzy: , dodano Wtorek, 30 września 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Jaś"
Ignacy Krasicki
ilustr. Magdalena Nowakowska-Troniewska
Wydawnictwo Mamago, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jaś wybiera się na gruszki, a tata udziela mu rady, jak je zerwać. Chłopiec rozumie tę poradę po swojemu, w efekcie zamiast słodkich i soczystych owoców udaje mu się zebrać cierpkie i twarde. Co na to ojciec? Nie szczędzi synowi morałów.

Wartość literacka bajki Krasickiego nie podlega dyskusji. Przyjemnie czytać dobrze zrymowaną, o pięknej melodii poezję dla dzieci, chociaż przygody tytułowego Jasia niedzisiejsze, znaczenia niektórych słów nastręczają kłopotów, no i ten morał! Pozytywnych wrażeń dostarcza również kształt edytorski książki: twarda okładka z wstążeczką, wyklejka z wizerunkiem rękopisu bajki, pochodzącego z zasobów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, papier o wyższej gramaturze oraz szyta oprawa. Dołożono najwyższych starań, aby pierwsza publikacja Mamago wyróżniała się na księgarskich półkach nie tylko treścią, ale również formą.

Natomiast ilustracje Magdaleny Nowakowskiej-Troniewskiej nie trafiają w moje gusta. Zabieg rytmicznie powtarzanego drzewa, umieszczonego centralnie na czarnej płaszczyźnie, wydaje mi się nieciekawy. Obrazy są dla mnie zbyt statyczne, płaskie, a barwy nienasycone. Brakuje w kompozycji jakiegoś napięcia i kontrastu. Poza tym postać Jasia jest tutaj zmarginalizowana, całą uwagę zabiera wspomniane drzewo. Rozumiem, że to świadomy wybór, ale czy uzasadniony? Trudno też podążać za tekstem, którego linia przeróżnie dopasowuje się do kształtu drzewa. Na szczęście wiersz został opublikowany również w całości, nie tylko na rozkładówkach, i możemy w razie problemów z niego skorzystać.

Zaskakująco dobrze wypadają opisywane ilustracje jako dekoracje do filmu zamieszczonego w Internecie. Tam owe statyczne drzewo jest dobrym tłem dla akcji, w której pojawia się wycięty z papieru Jaś. Postać chłopca nabiera w filmiku dynamizmu, chciałoby się, aby w książce efekt był podobny.

Wydanie utworu dla dzieci autorstwa polskiego klasyka, biskupa, publicysty a jednocześnie króla poetów oświecenia wydaje mi się ciekawą inicjatywą. Cennym jest zapoznawanie dzieci z rodzimą literaturą dawną oraz oswajanie z językiem polskim także w jego archaicznej formie. Dobrze też, gdy klasyczny utwór otrzymuje nowoczesną oprawę, bo przedłuża się jego życie w świadomości czytelników. Chociaż nie przekonują mnie ilustracje oraz typografia książki, polecam zapoznać się z bajką Krasickiego, także z formie filmiku.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach