Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czy jesteś tchórzem, Albercie?

Autorzy: , dodano Środa, 24 września 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Czy jesteś tchórzem, Albercie?"
tekst i ilustr. Gunilla Bergström
przeł. Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wydawnictwo Zakamarki wydało do tej pory dziesięć książek z Albertem w roli głównej, recenzowana jest bodajże ósmą. To nie aż tak wiele, biorąc pod uwagę, że w Szwecji - ojczyźnie chłopca w brązowym sweterku, ukazała się już dwudziesta szósta pozycja z tej serii, a od pierwszego wydania przygód Alfonsa Aberga (tak bohater nazywa się w Szwecji) minęło już ponad 40 lat. Ta okrągła rocznica zainspirowała Skandynawów do otwarcia centrum sztuki i powołania fundacji imienia Alfiego Atkinsa. Będąc w Göteborgu nie zapomnijcie odwiedzić tego pełnego niespodzianek miejsca, gdzie rodzice i dzieci mogą kreatywnie spędzić czas, między innymi na zajęciach teatralnych czy z dziedziny designu. Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową alfonskulturhus.se.

Wcześniej czytaliśmy, między innymi, że Albert ociąga się wychodząc do przedszkola, z lubością majstruje w ojcowskich narzędziach, ma wymyślonego przyjaciela, ale też nie może zasnąć – być może przez potwora ukrytego pod łóżkiem. Tym razem dowiadujemy się, że mały Albertson nie lubi się bić. Dlaczego? Czyżby był tchórzem? Słabeuszem? Nie znał odpowiednich chwytów? Nie zdradzę powodów, dla których kilkulatek unika bójek. Gwarantuję, że będziecie zaskoczeni, także wyznaniem ojca.

Przekaz płynący z opisanej sytuacji jest, jak zwykle w skandynawskiej literaturze, dość niejednoznaczny, zastanawiający. Z pewnością lektura „Czy jesteś tchórzem, Albercie?” pobudza do refleksji i dyskusji, w tym przypadku nad znaczeniem słowa odwaga. Pod pewnymi względami jest to książka o charakterze dydaktycznym, także dla rodziców, trochę terapeutycznym – głównie dla dzieci, najmniej chyba rozrywkowym. Mały czytelnik utożsamiając się z Albertem, uczy się jak reagować w sytuacji nieuchronnej bójki oraz nazywać emocje tej reakcji towarzyszące. Przekonuje się, że lęk przed siłowym rozwiązaniem konfliktu wcale nie musi być zły czy paraliżujący i że warto o nim mówić, gdyż odważnym można być na wiele sposobów.

Siłą książek o Albercie nie są wybitne ilustracje czy niezwykła fabuła. Artystka sięga po proste techniki, postacie rysuje schematycznie, a paletę barw ogranicza do minimum. Tekst także nie jest szczególnie skomplikowany czy o wysokiej wartości literackiej. To realizm i wiarygodność psychologiczna przedstawionych zdarzeń, osób i uczuć, a także szczerość oraz odwaga autorki w podejmowaniu kłopotliwych tematów sprawia, że przygody Alberta są tak intrygujące, a sama postać uwielbiana przez najmłodszych czytelników. Gunilla Bergström wskazuje prawdziwe motywy, jakimi kierują się najmłodsi w codziennym życiu, otwarcie opowiada o relacjach dzieci z dorosłymi oraz demaskuje fałszywe przekonania rodziców na temat dobrego wychowania.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • ryms w empikach