Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Szarlotka pachnąca marzeniami

Autorzy: , dodano Czwartek, 17 kwietnia 2014 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat),

"Szarlotka pachnąca marzeniami"
Iwona Czarkowska
ilustr. Katarzyna Sadowska
Wydawnictwo BIS, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czasami zdarza się, że jeden ze zmysłów mocno niedomaga. Wtedy ten szwankujący zostaje zastąpiony innym. Ta wada staje się zaletą i daje swojemu właścicielowi właściwości niemal nadnaturalne. Tak jest w przypadku Karoliny zwanej Tuśką, która słaby wzrok rekompensuje sobie genialnym wprost węchem, który nigdy jej nie myli. Bezbłędnie rozpoznaje zapachy. Dziewczynka spędza razem z mamą wakacje w pensjonacie zbudowanym chyba przez szaleńca o nieposkromionej wyobraźni. Bo ta budowla przypomina raczej labirynt i trudno się w niej poruszać, a jeszcze trudniej trafić do wybranego pomieszczenia za pierwszym razem. Stary pensjonat skrywa wiele tajemnic, czekających na rozwiązanie.

Tuśka spotka na swej drodze nie mniej oryginalnych mieszkańców pensjonatu: kucharza Bazylego, czarnego kota który jest wcieleniem dziadka Bazylego, Chińczyka mówiącego zagadkami czy Patryka przywożącego warzywa do kuchni. Bohaterowie książki są tyleż interesujący, co nieco dziwaczni, ale sympatyczni. Wspólnymi siłami spróbują rozwikłać zagadkę ukrycia dziadkowego skarbu, czyli starego zegara.

A już wkrótce w pensjonacie zaczną dziać się dziwne rzeczy, wykraczające poza rozumowe pojmowanie. Kot sprawia wrażenie paktującego z ciemnymi mocami, w powietrzu czuć zapach miętowej herbaty i słychać muzykę wydobywającą się ze ścian. Granica między tym co rzeczywiste zaciera się i pojawia się magia…

Opowiadanie nie jest mroczne, raczej sporo w nim dobrej energii, humoru i zjawisk nie do końca wytłumaczalnych. Czyta się z zapartym tchem. Bo przygody Karoliny wciągają do tego stopnia, że dopóki nie dowiemy się, gdzie dziadek ukrył skarb, nie przestaniemy czytać. A autorka umiejętnie podsyca ciekawość czytelników, tak że nie sposób się domyślić, co wydarzy się w finale.

"Szarlotka pachnąca marzeniami" pachnie przygodą i przede wszystkim wyborną kuchnią Bazylego. Nad wszystkim unosi się dobry i czujny duch dziadka Bazylego. To również książka pachnąca przepisami. Na bułeczki drożdżowo-maślane, naleśniki z jagodami, słoneczny krem z cukinii, melbę z lodami waniliowymi oraz poziomkami i oczywiście na pyszną szarlotkę. Znajdziemy je między poszczególnymi rozdziałami. Te smakowite przepisy do tego stopnia działają na wyobraźnię, że książka rzeczywiście pachnie tytułową szarlotką i nie tylko nią, ale również innymi smakowitymi potrawami, których zapach wydobywa się z kuchni Bazylego. Dlatego zawczasu przygotujcie sobie, zanim jeszcze siądziecie do czytania, coś do przekąszania. W trakcie lektury z pewnością zachce Wam się jeść:)

Iwona Czarkowska dostarcza czytelnikom nie tylko przepisów na pyszne dania i kulinarnych ciekawostek, ale również całkiem przyjemną rozrywkę i całą gamę smakowych doznań. Po przeczytaniu książki można nabrać ochoty na samodzielne gotowanie według zamieszczonych przepisów, można porządnie zgłodnieć. Fascynujące może być odbieranie świata zmysłem powonienia. Wystarczy zamknąć oczy (albo zdjąć okulary) i zdać się na własny nos. Ciekawe, co Wam uda się odkryć…

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej